Strona główna Bez kategorii Jakie zastosowanie mają zbiorniki hydroforowe?

Jakie zastosowanie mają zbiorniki hydroforowe?

1

Zbiorniki hydroforowe są przeznaczone przede wszystkim do użytkowania w stacjach hydroforowych. Ich funkcja jest bardzo prosta i oczywista. Otóż, służą one do przechowywania wody w celach spożywczych albo też przemysłowych. Warto wiedzieć, że sam zbiornik nie jest tu idealnym rozwiązaniem, należy połączyć go z pompą, która zapewni właściwy zapas wody oraz jej odpowiednie ciśnienie w sieci wodociągowej.

Stosując zbiorniki hydroforowe przyczyniamy się do przedłużenia żywotności całej stacji hydroforowej, zaś szczególnie do utrzymania dobrego stanu pomp. Najczęściej wykorzystywane są one w domach jednorodzinnych, gospodarstwach rolnych i ogrodniczych oraz w różnorodnych gałęziach przemysłu. Ich działanie korzystnie wpływa na ciśnienie wody, gdyż prowadzi do jego stabilizacji.

Poza tym, owe zbiorniki zwiększają także czynną objętość instalacji wodociągowej. Zatem ich zamontowanie istotnie wpływa na funkcjonowanie całego gospodarstwa lub przedsiębiorstwa, bowiem przyczyniają się one do dostarczania wody niezbędnej do prowadzenia różnorakiej działalności.

Zasada działania zbiorników hydroforowych
Żeby lepiej zrozumieć, jakie zastosowanie mają zbiorniki hydroforowe warto zapoznać się z zasadą ich działania. Otóż, taki zbiornik jest wypełniony wodą tylko w pewnej części, nad nią znajduje się tak zwana poduszka sprężonego powietrza.

Podczas pompowania wody do zbiornika, woda która znajduje się w jego wnętrzu zmniejsza objętość obecnego w nim powietrza. To zjawisko nazywa się sprężaniem powietrza. W zbiorniku zwiększa się ciśnienie, co powoduje, iż znajdująca się w nim woda jest z niego wypychana do dalszego obiegu.

Należy podkreślić, że ważna jest tu rola presostatu, który w momencie osiągnięcia maksymalnie możliwego ciśnienia w zbiorniku, automatycznie wyłącza pompę. Odkręcając kran co jest jednoznaczne z otwarciem zaworów całego obiegu wody, spowodujemy, że sprężone powietrze wypchnie ją ze zbiornika. Zatem poziom wody się obniża oraz spada ciśnienie w zbiorniku. Czujnik ciśnienia, a więc presostat, po odnotowaniu minimalnej jego wartości ponownie włącza pompę.

Wybór zbiorników hydroforowych do ich zastosowań
Przy zastosowaniu zbiorników hydroforowych do ich prawidłowego funkcjonowania, ogromne znaczenie ma ich pojemność. Ma to bowiem związek z wartością ciśnienia, które generowane jest w danej sieci hydroforowej. I tutaj należy być uważnym, ponieważ wbrew pozorom do gospodarstw lub przedsiębiorstw, w których są zużywane małe porcje wody, należy zakupić zbiorniki hydroforowe o większej pojemności.

Pod uwagę należy także wziąć pompę, którą mamy do dyspozycji i fakt, że pompy głębinowe mają ograniczone możliwości liczby załączeń na godzinę. Zatem przy posiadaniu takiej pompy należałoby zakupić większy pojemnościowo zbiorniki. Znaczenie przy wyborze zbiornika ma także jego lokalizacja i przeznaczenie.

Często na takiej zasadzie doboru stosowany jest on w ogródkach i działkach celem podlewania roślin lub upraw. Natomiast w zakładach przemysłowych najlepiej zastosować zbiorniki przeponowe.

Zbiorniki hydroforowe znajdziesz na stronie https://www.komnino.com.pl/pl/of/cat/zbiorniki-hydroforowe.79.html

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułJak dobrać kieliszki do wina?
Następny artykułOstatni Czwartek Lekkoatletyczny w tym roku. Kto będzie najlepszy?