Strona główna 0_Slider Pierwsza lodówka społeczna w Świdnicy

Pierwsza lodówka społeczna w Świdnicy [FOTO]

2

Przy pawilonach handlowych przy ulicy Zamenhofa w Świdnicy stanęła dzisiaj pierwsza w Świdnicy lodówka społeczna. To efekt współpracy Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy z fundacją „Weź Pomóż.pl”, która we Wrocławiu przez dwa lata ustawiła już 20 takich lodówek.

Korzystają z nich zarówno emeryci, jak i osoby, którym zwyczajnie „brakuje do pierwszego”. – Spółdzielnia zainicjowała współpracę z fundacją, ponieważ widzimy ile jedzenia się marnuje a z drugiej strony ile osób znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i z pewnością chętnie by skorzystali z żywności, której mamy nadmiar – mówi Dorota Wiśniewska, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy. – Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, pomyślmy o osobach samotnych i potrzebujących, dla których drobny gest podzielenia się żywnością może mieć ogromne znaczenie – dodaje.

Lodówka społeczna jest własnością fundacji „Weź Pomóż.pl”, spółdzielnia udostępnia natomiast energię elektryczną i teren do jej ustawienia oraz będzie nadzorować czy lodówka jest wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem. Lodówka społeczna, zwana też jadłodzielnią, to przeszklona witryna chłodnicza stojąca w miejscu publicznym, ogólnodostępnym, tak by można było z niej korzystać przez cała dobę.

Idea jest prosta. Masz za dużo jedzenia? Wkładasz je do lodówki, a każdy może potem takie jedzenie stamtąd zabrać. Dzięki temu zamiast wyrzucać nadmiar jedzenia, dzielisz się nim z każdym, kto tego potrzebuje. Do lodówki można włożyć konserwy, jogurty, pieczywo, sery, owoce czy przygotowane w domu potrawy, których po prostu zrobiliśmy za dużo i nie chcemy jeść trzeci dzień z rzędu. Trzeba jednak pamiętać, że jedzenie nie może być przeterminowane, a gotowe potrawy muszą być szczelnie opakowane z dokładną datą przygotowania i opisem. Zasady korzystania ze społecznych lodówek są umieszczone na jej drzwiach – dodają przedstawiciele spółdzielni.

/Informacja i zdjęcia Spółdzielnia Mieszkaniowa/

Poprzedni artykułZapisz się na warsztaty malowania bombek
Następny artykułW Żarowie powstaną plenerowe biblioteczki