Strona główna 0_Slider Mikołajki coraz bliżej. Jakie atrakcje szykują się w regionie?

Mikołajki coraz bliżej. Jakie atrakcje szykują się w regionie?

0

Rozświetlenie świątecznych iluminacji, spotkania z Mikołajem, jarmarki, warsztaty, czy też charytatywny koncert – to tylko niektóre z atrakcji imprez mikołajkowych, które będą odbywały się w grudniu w powiecie świdnickim.

Świdnica

Bluesowe mikołajki – koncert charytatywny

To będzie wyjątkowe spotkanie z Bluesowym Mikołajem! 6 grudnia w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy będzie można: posłuchać świetnej muzyki w wykonaniu Take Blues i ich gości, wziąć udział w świątecznych warsztatach artystycznych, spróbować pysznych ciast i napić się świetnej kawy w naszej kawiarence, obejrzeć i kupić wspaniałe rękodzieło wykonane w Warsztacie, odwiedzić „strefę rodzinną” z zabawami, malowaniem buziek i foto-budką świąteczną, poszukać szczęścia w loterii fantowej, spotkać Mikołaja, a także spędzić miło czas w doborowym towarzystwie!

Celem charytatywnej, mikołajkowej imprezy jest wsparcie pomysłu stworzenia w Świdnicy galerio-kawiarenki prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Zebrane środki pomogą w przeprowadzenie remontu.

Mikołajkowe nutki dla naszych malutkich – koncert

Muzaza i Świdnicki Ośrodek Kultury zapraszają na wyjątkowy koncert familijny z udziałem zespołu Très Animé. Jeśli więc jesteście ciekawi, jak wyglądają dawne instrumenty bądźcie z nami 8 grudnia!

Warsztaty są realizowane w oparciu o teorię uczenia się muzyki profesora Edwina E. Gordona. Celem tej metody umuzykalnienia jest kształtowanie języka muzycznego dzieci oraz wspieranie ich wszechstronnego rozwoju. Forma spotkania jest bardzo swobodna. Dzieci wraz z rodzicami siedzą na podłodze między muzykami i aktywnie uczestniczą w warsztatach. Wykonawcy nawiązują kontakt z publicznością i zachęcają do wspólnego śpiewania, tańczenia i rytmizowania. Do współtworzenia i improwizowania zapraszamy najmłodszych słuchaczy z własnymi „instrumentami” (np. ulubioną grzechotką, dzwoneczkami, bębenkiem, marakasami).

Bilety w cenie 10 zł (normalny) / 5 zł (ulgowy). Więcej informacji na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Warsztaty malowania bombek

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy zaprasza na warsztaty malowania bombek, które odbędą się 14 grudnia 2019 roku w Klubie Bolko, Plac Grunwaldzki 11.

Zapisy do 6 grudnia, Sekretariat MDK, ul. Nauczycielska 2, tel. 74/851-33-30

Świdnicka Kolęda 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza do zapoznania się z ofertą przygotowaną na Świdnicką Kolędę 2019.

 • 13.12.2019 (10.00-18.00) Świąteczny kiermasz w Bibliotece, MBP ul. Franciszkańska 18, wstęp wolny
 • 14.12.2019 (10.00-14.00) Świąteczny kiermasz w Bibliotece, MBP ul. Franciszkańska 18, wstęp wolny
 • 06.12.2019 (14.00) Świąteczne kino seniora, MBP ul. Franciszkańska 18, wstęp wolny
  13.12.2019 (16.00) Świąteczne kino seniora, MBP ul. Franciszkańska 18, wstęp wolny
  20.12.2019 (16.00) Świąteczne kino seniora, MBP ul. Franciszkańska 18, wstęp wolny
 • 09.12.-13.12.2019 Świąteczne spotkania z cystersem – spacer tematyczny po bibliotece, MBP ul. Franciszkańska 18, obowiązują zapisy tel. 74/640-09-37
 • 16.12. – 20.12.2019 r. Świąteczne kino przedszkolaka, MBP ul. Franciszkańska 18, obowiązują zapisy tel. 74/640-09-37
 • 21.12.2019 (10.00) Świąteczne planszowanie z KOSTKĄ, MBP ul. Franciszkańska 18, wstęp wolny

Jak co roku, w ramach Świdnickiej Kolędy, Miejska Biblioteka Publiczna jest organizatorem warsztatów literacko-plastycznych pt. „Rodzinna pracownia św. Mikołaja”. To doskonały sposób na wspólne spędzenie przedświątecznego czasu. Do udziału w warsztatach zapraszamy rodziców wraz z dziećmi w wieku szkolnym (6+):

 • Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży ul. Franciszkańska 18, 13 grudnia godz.16.00, obowiązują zapisy tel. 74/640-09-42
 • Filia nr 2 tymczasowa siedziba w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Ofiar Oświęcimskich 30, 17 grudnia godz. 16.00, obowiązują zapisy tel. 74/640-09-50
 • Filia nr 5 ul. Kraszowicka 55, 16 grudnia godz. 16.00, obowiązują zapisy tel. 74/852-46-22
 • Filia nr 1 ul. Wrocławska 44, 16 grudnia godz. 16.00, obowiązują zapisy tel. 74/852-46-51

Gmina Świdnica – Witoszów Dolny

8 grudnia gminę Świdnica odwiedzi wyjątkowy gość. Mikołaj przyjedzie do Witoszowa Dolnego, aby spotkać się ze wszystkimi dziećmi, tymi małymi i większymi wraz z rodzicami, dziadkami i opiekunami. Na tę okoliczność organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji.

W ramach kącika zimowych atrakcji odbędą się kreatywne warsztaty świąteczne, pokaz dziecięcej formacji „Pląs” z Witoszowa Dolnego oraz mażoretek „Szyk” z Pszenna, konkurencje strażackie, gry i zabawy ze Śnieżynkami, nie zabraknie też bezpłatnych dmuchańców i skakańców. Gościem specjalnym będzie Julia Cymbaluk – zwyciężczyni II edycji Master Chef Junior.

Spotkanie z Mikołajem odbędzie się 8 grudnia w hali sportowej w Witoszowie Dolnym i potrwa od godz. 15.00 do 18.00. Wstęp wolny.

Strzegom

Już 6 grudnia Święty Mikołaj odwiedzi strzegomski Rynek, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Strzegomskie Centrum Kultury.

Piątkowe wydarzenia zainaugurowane zostanie otwarciem sezonu na Białym Orliku – lodowisku OSiR, na które w Mikołajki wstęp będzie bezpłatny. Z kolei na godzinę 16.00 zaplanowano rozświetlenie choinki stojącej na strzegomskim Rynku oraz zabawę z Mikołajem.

Burmistrz Strzegomia i SCK już teraz zapraszają na bożonarodzeniowe spotkanie wigilijne mieszkańców Gminy Strzegom oraz koncert zespołu Golec uOrkiestra, które odbędą się 15 grudnia. Wieczerza bożonarodzeniowa rozpocznie się o godz. 17.00 na placu przy Bazylice Mniejszej, natomiast o godz. 18.00 w świątyni odbędzie się koncert kolęd i pastorałek. Wstęp wolny. Bazylika otwarta będzie od godziny 17.45.

Świebodzice

Na spotkanie z Mikołajem przy świebodzickim Rynku zaprasza Młodzieżowy Dom Kultury w Świebodzicach. Podczas wydarzenia, które rozpocznie się 6 grudnia o godzinie 15.30, nastąpi zapalenie światełek na choince przed ratuszem.

W programie przewidziano również m.in. występ sekcji muzycznej i tanecznej MDK, animacje mikołajkowe, otwarcie biura św. Mikołaja.

Żarów

8 grudnia o godzinie 15.00 targowisko miejskie w Żarowie zamieni się w bajkowe Miasteczko Świętego Mikołaja. Podobnie jak w poprzednich latach będzie smacznie i kolorowo. Nie zabraknie zabaw i gier dla dzieci oraz występów artystycznych.

Przejażdżki i zabawy z pomocnikami świętego Mikołaja, warsztaty zdobienia choinkowych ozdób, wspólne śpiewanie to tylko niektóre atrakcje i niespodzianki, jakie przygotowali organizatorzy tegorocznego Miasteczka w Żarowie. Od kilku lat nieodłącznym elementem Miasteczka Świętego Mikołaja jest jarmark bożonarodzeniowy, na którym nie zabraknie oryginalnych świątecznych ozdób, prezentów, czy smakołyków kojarzonych ze świętami.

Program:

 • 15:00 Parada Świętego Mikołaja – start Dworzec PKP – Kids Dance, Miejska Orkiestra Dęta,
 • 15:15 Otwarcie Miasteczka Świętego Mikołaja i Jarmarku Bożonarodzeniowego,
 • 15:20 Występ Miejskiej Orkiestry Dętej działającej przy GCKiS w Żarowie,
 • 15:50 Występ zespołu Kids Dance działającego przy GCKiS w Żarowie,
 • 16:00 Zabawy ze świętym Mikołajem i jego pomocnikami, gwiazdkowe listy z życzeniami,
 • 16:10 Rozstrzygnięcie konkursu „Co ty wiesz o Żarowie?” – organizator Żarowska Izba Historyczna,
 • 16:30 Kolędowanie z chórem Cantate Domino,
 • 17:00 Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą kartkę świąteczną – organizator Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów,
 • 17:10 Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Bożonarodzeniowe smaki” – organizator GCKiS,
 • 17:30 Wspólne kolędowanie z Orkiestrą Nienadętą i chórem Senyor Rici.

Jaworzyna Śląska

Od 27 listopada do 5 grudnia w Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej stanie specjalnie przygotowana skrzynka na listy do Świętego Mikołaja. Do oznaczonej skrzynki można będzie wrzucać listy do ulubionego świętego, które później zostaną wysłane na Biegun Północny do „prawdziwego Mikołaja”.

6 grudnia, jak co roku, na ulice Jaworzyny Śląskiej wyruszą Mikołaje z zastępami świątecznych elfów, którzy umilą napotkanym mieszkańcom ten wyjątkowy dzień drobnym słodkim upominkiem.

11 grudnia odbędą się warsztaty dla dorosłych, podczas których zostaną wykonane świąteczne wianki i stroiki na stół bożonarodzeniowy. Nad niebanalnym i własnoręcznym wykonywaniem dekoracji będzie czuwać florystka – Beata Lamczyk. Warsztaty rozpoczną się o godzinie 16:30 w budynku szkoły podstawowej przy ul. Mickiewicza w Jaworzynie Śląskiej (mały budynek – parter). Koszt warsztatów: 20 zł/os.

13 grudnia dzieci w wieku od 4 lat będą mogły wziąć udział w świątecznej edycji „legalnego brudzenia”. Sensoplastyka pachnąca Bożym Narodzeniem odbędzie się w małym budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Mickiewicza w Jaworzynie Śląskiej w godzinach 14:00 -15:00. Koszt: 10 zł/os.

W piątkowe popołudnie 13 grudnia odbędą się również warsztaty w bibliotece, podczas których wykonamy dekoracyjne choinki DIY. Własnoręcznie wykonana ozdoba może stanowić wyjątkową dekorację wnętrza podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia lub stać się niepowtarzalnym prezentem dla bliskiej osoby. Warsztaty odbędą się o godzinie 16:00, a poprowadzi je Pani Urszula Dziedzic. Koszt: 15 zł/os.

16 grudnia SOKiBP zaprasza mieszkańców na koncert kolędowy w wykonaniu podopiecznych Mirosława Jabłońskiego – instruktora studia wokalnego, działającego pod opieką SOKiBP. Koncert odbędzie się w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Świdnickiej w Jaworzynie Śląskiej, a jego początek zaplanowany jest na godzinę 18:00. Po koncercie odbędzie się uroczyste wręczenie nagród laureatom Bożonarodzeniowych Konkursów Plastycznych. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

17 grudnia w ramach ostatnich przedświątecznych zajęć sekcji plastycznej wykonamy proste upominki pod choinkę dla najbliższych. Świąteczna plastyka odbędzie się w godzinach zajęć – zgodnie z harmonogramem dla I i II grupy (14:30-15:30 oraz 15:45-17:15). Zajęcia są bezpłatne. Obowiązują na nie dodatkowe zapisy. Pierwszeństwo udziału mają dzieci uczęszczające na zajęcia sekcji plastycznej.

Tuż przed świąteczną przerwą, 20 grudnia dla wszystkich małych „łasuchów” zorganizowane zostaną specjalne słodkie warsztaty świąteczne w Bibliotece Publicznej. Dzieci podczas godzinnych zajęć wykonają jadalne i bardzo słodkie choinki i kartki świąteczne. Komu uda się oprzeć i zabrać czekoladowe dzieła do domu? Cukierkowe prace mogą stanowić też doskonały prezent pod choinkę dla bliskiej osoby – niekoniecznie łasucha. Warsztaty odbędą się w godzinach 14:30 -15:30. Koszt: 10 zł/os.

Uwaga! Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na wszystkie warsztaty i zajęcia obowiązują dodatkowe zapisy. Zapisu oraz płatności można dokonać wyłącznie Bibliotece Publicznej w godzinach jej otwarcia lub pod nr telefonu 74 858 41 36.

Św. Mikołaj w Muzeum Kolejnictwa

Dzieci uwielbiają pociągi, a najbardziej takie w których jedzie Św. Mikołaj i rozdaje wymarzone prezenty. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku to niezwykłe, magiczne miejsce, pełne niesamowitych i równie tajemniczych eksponatów. W tej scenerii każde wydarzenie zyskuje szczególną oprawę. Wielkimi krokami zbliża się jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci dni w roku – 6 grudnia, dzień kiedy Św. Mikołaj rozdaje prezenty. Przedstawiciele muzeum zapraszają do uczestnictwa w specjalnej atrakcji dla najmłodszych – „Pociąg Św. Mikołaja”.

Szczegółowe informacje na stronie wydarzenia.

Gmina Dobromierz – Roztoka

W niedzielę, 8 grudnia w zamku w Roztoce odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy. Przepiękna zamkowa sceneria, z pewnością wprowadzi wszystkich, którzy tego dnia odwiedzą tę perłę dolnośląskiej architektury w magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

Oprócz specjałów kulinarnych, będzie można zaopatrzyć się w ozdoby choinkowe, wianki, stroiki, które do każdego domu wniosą świąteczny nastrój, obejrzeć o godz. 12:00 w Sali Balowej spektakl teatralny pt. „Rewizor” w wykonaniu uczniów z Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej w Roztoce (zapisy prowadzone są telefonicznie: 74 850 91 93), a następnie Jasełka w wykonaniu dzieci z Małego Przedszkola z Roztoki i Dobromierza.

Fundacja Zamek Roztoka – „Ocalić od zapomnienia” zadba o pyszne rogale z białym makiem, ciasta i domowe śledzie. Dochód ze sprzedaży z tego stoiska zostanie przeznaczony na prace konserwatorskie Zamku.

/opr. mn/

Poprzedni artykułSquash w Świdnicy. Odkryj jego zalety i daj się wciągnąć w grę!
Następny artykułTłumy na ostatnim przed zimową przerwą Targu Ziemi [FOTO/VIDEO]