Strona główna 0_Slider „Kalenicą” do Bielawy, „Rotkiewiczem” do Wrocławia? Od niedzieli nowy rozkład jazdy pociągów

„Kalenicą” do Bielawy, „Rotkiewiczem” do Wrocławia? Od niedzieli nowy rozkład jazdy pociągów

14

Pasażerowie muszą przygotować się na zmiany w kursowaniu pociągów. W niedzielę wchodzi w życie nowy rozkład jazdy 2019/2020. Wśród zmian istotnych z punktu widzenia świdnickich podróżnych znalazła się likwidacja wczesnoporannego kursu do Legnicy, a po przesiadce w Jaworzynie Śląskiej – do Wrocławia. W zamian będą dodatkowe przejazdy w godzinach wieczornych oraz weekendy. Nowy rozkład przyniesie też uruchomienie stałego połączenia do Bielawy, a także wprowadzenie przystanku na żądanie w Krzyżowej.

Nowy rozkład jazdy pociągów obowiązywać będzie od 15 grudnia 2019 roku. Zgodnie z rozkładami dla linii obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie, większość zmian ograniczy się do niewielkich, kilkuminutowych korekt godzin odjazdu.

Wśród bardziej istotnych modyfikacji znalazła się likwidacja wczesnoporannego kursu o godzinie 5:06 ze Świdnicy do Legnicy, który został wprowadzony w grudniu 2018 roku i umożliwiał – po przesiadce w Jaworzynie Śląskiej – dotarcie do Wrocławia na godzinę 6:02. Od nowego rozkładu pierwszy szynobus wyruszy w kierunku stolicy województwa bezpośrednią linią D16 o godzinie 5:30.

Nowy rozkład przyniesie też wdrożenie nowego rozwiązania – przystanku „na żądanie”. Na kolejowej mapie Dolnego Śląska taki status otrzymają dwa przystanki: Nowa Wieś Legnicka oraz Krzyżowa. Rozwiązanie znane jest pasażerom komunikacji miejskiej, którzy chcąc wysiąść na mniej uczęszczanych przystankach muszą ów fakt zasygnalizować kierowcy, natomiast w przypadku chęci zatrzymania autobusu muszą stanąć przy krawędzi przystanku i przykładowo zamachać ręką. W przypadku pociągów stosowna instrukcja ujęta została w modyfikacji regulaminu przewozu osób, rzeczy i zwierząt Kolei Dolnośląskich:

„1. Podróżny zamierzający wsiąść do pociągu na przystanku, który jest ujęty w rozkładzie jazdy jako „postój na żądanie”, zobowiązany jest oczekiwać na przyjazd pociągu w miejscu widocznym dla maszynisty.

2. Podróżny zamierzający wysiąść z pociągu na przystanku, który jest ujęty w rozkładzie jazdy jako „postój na żądanie”, zobowiązany jest zgłosić ten fakt pracownikowi drużyny konduktorskiej, najpóźniej na stacji poprzedzającej przystanek oznaczony jako „postój na żądanie”.”

15 grudnia uruchomione zostanie pasażerskie połączenie do Bielawy, które obsługiwać będą szynobusy linii D16 – łączącej dotychczas Wrocław, Świdnicę i Dzierżoniów. Ponadto część pociągów dolnośląskiego przewoźnika, kursujących na tej trasie, otrzyma dedykowane nazwy: Wielka Sowa, Kalenica, a także Wilhelm Rotkiewicz – na cześć twórcy Państwowej Fabryki Odbiorników Radiowych w Dzierżoniowie (późniejsza DIORA).

Z nowym rozkładem jazdy pociągów można się zapoznać na stronie Kolei Dolnośląskich, w serwisie portalpasazera.pl oraz na stacjach i przystankach w formie plakatów. W weekend wdrożenia nowego rozkładu, na jedenastu dworcach w największych miastach Polski, do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni, którzy pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułW sobotę zapraszamy na koszykarskie derby
Następny artykułŚcieżki w parku Sikorskiego do poprawki [FOTO]