Strona główna 0_Slider „Dziś sędziowie – jutro Ty”. Protest w obronie sędziów w Świdnicy

„Dziś sędziowie – jutro Ty”. Protest w obronie sędziów w Świdnicy [FOTO/VIDEO]

46

Mieszkańcy ponad 150 miast w Polsce postanowili wyjść na ulice i zaprotestować w obronie niezależności sądów. To reakcja na projekt ustawy dotyczącej sędziów, wniesiony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Do ogólnopolskiej akcji przyłączyli się także świdniczanie, którzy w środę wieczorem licznie zgromadzili się przed gmachem Sądu Okręgowego.

Manifestacje mają związek z projektem ustawy zmieniającej przepisy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym oraz innych ustaw, który został wniesiony do Sejmu 12 grudnia 2019 roku. – Projekt zgłoszony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości przewiduje wiele nieakceptowalnych zmian przepisów regulujących działalność sądów i prokuratur. Znajdują się wśród nich bezprecedensowe rozwiązania, które mają zmusić sędziów do niestosowania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 roku. Projektowane przepisy bezpośrednio ingerują w niezawisłość sędziowską, ustanawiając m.in. delikt dyscyplinarny polegający na odmowie stosowania przepisu, jeżeli nie został on wcześniej zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny. W ten sposób próbuje się uniemożliwić sądom samodzielną ocenę skuteczności powołania sędziów z udziałem neo-KRS, zgodną z zaleceniami sformułowanymi w wyroku TSUE, oraz wymusić zaniechanie stosowania prawa europejskiego pod groźbą najpoważniejszych sankcji dyscyplinarnych z wydaleniem z zawodu sędziego bądź prokuratora włącznie – wskazano w oświadczeniu wydanym przez zarząd główny Komitetu Obrony Demokracji, inicjatora manifestacji.

Obóz rządowy wypowiada tym samym otwartą wojnę niezależnemu wymiarowi sprawiedliwości, ukierunkowując Polskę bezpośrednio na wystąpienie z Unii Europejskiej. Nie można bowiem być w tej wspólnocie i zarazem wprowadzać do systemu prawnego rozwiązań, które mają uniemożliwić stosowanie prawa europejskiego. Projektowane przepisy stanowią desperacką próbę zahamowania erozji tzw. reformy sądownictwa na skutek zderzenia z prawem europejskim. Wymiar symboliczny ma data wniesienia projektu: w przeddzień rocznicy stanu wojennego, który także miał powstrzymać demokratyczne zmiany w naszym kraju. Nie możemy pozwolić, żeby tym razem taka próba się powiodła – dodano w oświadczeniu KOD-u. Do udziału w demonstracjach zachęcały także inne organizacje: Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Stowarzyszenie Sędziów „Themis”, Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia, Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris”, Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”, Inicjatywa Wolne Sądy, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Akcja Demokracja, Front Europejski, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Organizację demonstracji przeciwko zmianom w systemie sądownictwa zorganizowano w wielu polskich miastach, w tym w Świdnicy. Przed Sądem Okręgowym zgromadziło się ponad 200 osób.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński, mn

Poprzedni artykułKto sięgnie po medale Mistrzostw Dolnego Ślaska?
Następny artykułTłumy widzów na świątecznym spektaklu Szkoły Społecznej [FOTO]