Strona główna 0_Slider Żarowianie wybrali, gdzie powstaną kwietne łąki

Żarowianie wybrali, gdzie powstaną kwietne łąki

1

Zakończyły się konsultacje społeczne, w których mieszkańcy gminy Żarów mogli wypowiadać się na temat powstania łąkowych zakątków i zielonych przystanków.

W ankiecie przygotowanej przez pracowników Urzędu Miejskiego w Żarowie internauci typowali także miejsca na terenie miasta, w których miałyby powstać łąki kwietne. Wśród najczęściej typowanych propozycji znalazł się rejon terenu przy stawie miejskim, park miejski, a także obszar zielony przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy przy ul. Piastowskiej w Żarowie. Z kolei na terenie Wierzbnej przy przystanku autobusowym posiane zostały już kwiaty i krzewy. Będzie to pierwszy zielony przystanek na terenie gminy Żarów, który powstał dzięki inicjatywie mieszkańców.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za udział w przygotowanej ankiecie. Chcieliśmy poznać Państwa zdanie na ten temat oraz lokalizacje, w których miałyby powstać łąki kwietne w naszym mieście. Taka zieleń pełni wiele pożytecznych funkcji. Oprócz poprawy estetyki łąki przyczyniają się do oczyszczania powietrza, pochłaniają więcej pyłów komunikacyjnych i magazynują więcej wody niż trawniki, są łatwiejsze w utrzymaniu. Ponadto łąki tworzą naturalne żerowiska dla owadów, pszczół, motyli i małych zwierząt. To bardzo istotne, zwłaszcza w kontekście ograniczenia skutków zanieczyszczenia powietrza. Dlatego w planach jest stworzenie w Żarowie łąkowych zakątków, które nie tylko upiększą przestrzeń naszego miasta, będą pięknie pachnieć, wspaniale wyglądać, ale również przyciągną owady. Zaplanowaliśmy już także środki na to zadanie w przyszłorocznym budżecie gminy – mówi Przemysław Sikora, wiceburmistrz Żarowa.

Łąki kwietne i zielone przystanki powstają w różnych miastach Polski. Pomagają one nie tylko w oczyszczaniu powietrza, ale też tłumią hałas, są siedliskiem dla fauny, poprawiają estetykę oraz są miejscem rekreacji. Pierwsze efekty zazieleniania gminy Żarów mają być widoczne wiosną.

W Świdnicy planowana jest na razie jedna łąka kwietna, która ma powstać na terenie przeznaczonego do rewitalizacji parku Młodzieżowego.

/UM Żarów, opr. mn/