Strona główna Kultura Wojny podwórkowe – wystawa dla dzieci i dorosłych

Wojny podwórkowe – wystawa dla dzieci i dorosłych

0

Fundacja Ładne historie zaprasza 16 listopada do wieży ratuszowej w Świdnicy na wernisaż wystawy, która podsumowuje dwumiesięczne warsztaty dla dzieci.

Wojny podwórkowe, fot. Marta Sobala

Ile potrwa wojna na spojrzenia albo miny? Jak to jest być podglądanym? Co zrobić, by zdetonować swoje emocje? Czy da się zamrozić złowrogie gesty? Jak rozłożyć konflikt litera po literze? Gdzie przebiegają nasze granice?

Po serii sobotnich działań warsztatowych, które odbywały się w Świdnicy przez ostatnie dwa miesiące, przyszedł czas na wystawę podsumowująca proces rozprawiania się z tematem konfliktu. Zaproszeni do projektu artystki i artyści, animatorki i animatorzy, edukatorki i edukatorzy pokazali uczestniczkom i uczestnikom projektu – odnosząc się do wybranych przez siebie zagadnień – różne sposoby rozumienia hasła wojna, a także rozmaite metody pracy twórczej.

Wystawa nie tylko prezentuje efekty spotkań warsztatowych, ale też zaprasza do dalszego zgłębiania tego, z czego wynikają napięcia między ludźmi i jak je rozładowywać bez przemocy. Próby twórcze dzieci stają się dla odbiorców wystawy punktem wyjścia do własnych rozważań, ale też pokazują, że niejednokrotnie (nie)mała wojna odbywa się pomiędzy założeniami projektu, a rzeczywistym działaniem. Założenia, plany i ambitne cele może rozłożyć na łopatki grypa żołądkowa, brzydka pogoda lub zagubione nożyczki. Ekspozycja z pewnością nie wyczerpuje wszystkich wątków wokół tematu konflikt, jest raczej próbką tego, jak można rozmawiać z dziećmi o konfliktach. A że trzeba i warto, to oczywiste.

Warsztaty prowadzili: Agnieszka Kozak, Natalia Gołubowska, Teatr Novy Ruch / Agnieszka Dziewa i Piotr Soroka, Tomek Opania, Jakub Drzastwa, Karolina Balcer, Agnieszka Pajączkowska, Marcin Koziński.

Uczestniczki i uczestnicy warsztatów:
Hanna Adamska, Tymoteusz Arczykowski, Krzysztof Barcik, Klaudia Chudy, Maja Długołęcka, Patryk Gondek , Maja Huzarska, Maja Kielar, Jędrzej Korona, Lena Kozioł, Wiktor Macutkiewicz, Amelia Maśluszczak, Alicja Matuszczyk, Monika Matuszczyk, Kacper Mieszkalski, Kacper Monica, Zuzanna Panek, Antoni Połczyński, Maja Pazdur, Karina Połczyńska, Nina Połczyńska, Zuzanna Połczyńska, Kaja Seweryn, Aleksandra Skoczyńska, Magdalena Szymańska, Emilia Szymczak, Lena Szymczak, Marek Tomczyk, Tomasz Wiśniewski, Wojciech Wiśniewski, Kamil Włudyka, Wiktoria Włudyka, Wiktoria Wolańska, Julek Zimnowoda, Maria Zmokła, Anna Żabińska.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia Wieży Ratuszowej (od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00–18:00). Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Kuratorem wystawy jest Magdalena Kreis.

 Na pierwszych 100 zwiedzających czeka niespodzianka – dedykowana wystawie mini publikacja edukacyjna.

Wystawa:

16 listopada – 12 grudnia 2019
otwarcie 16 listopada o godzinie 15:00

Wieża Ratuszowa w Świdnicy / I piętro

Organizator:

Fundacja Ładne Historie

Partner:

Świdnicki Ośrodek Kultury

Poprzedni artykułJechał 101 km/h, stracił prawo jazdy
Następny artykułPaczkomaty blisko Ciebie w Świdnicy – komfort, oszczędność i bezpieczeństwo przesyłek