Strona główna 0_Slider Woda już bez bakterii, ale będzie nadzwyczajna sesja jaworzyńskiej rady

Woda już bez bakterii, ale będzie nadzwyczajna sesja jaworzyńskiej rady

0

Cząstkowe wyniki badań wykonanych przez świdnicki sanepid potwierdziły, że w wodzie dostarczanej za pomocą gminnego wodociągu w Jaworzynie Śląskiej nie ma już bakterii z grupy coli. Jeżeli potwierdzą to wyniki końcowe pobranych próbek, do końca tygodnia mogą zakończyć się problemy mieszkańców gminy. Niezależnie od tego, w czwartek zwołane zostanie nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej, które będzie poświęcone kwestii zanieczyszczenia wody.

Dzisiaj, po godzinie 10.00 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Świdnicy otrzymał cząstkowe wyniki z badania wykonanego dnia 19 listopada 2019 r. przez Przedstawicieli PPIS w Świdnicy z 4 punktów poboru: SUW Jaworzyna Śląska, ul. Węglowa; ZUK w Jaworzynie Śląskiej, ul. Świdnicka 9; Bolesławice 25, Szkoła Podstawowa, Pastuchów, ul. Wyzwolenia 22 Wyniki cząstkowe badań próbek wody nie wykazały obecności bakterii grupy coli oraz Escherichia coli. W chwili obecnej czekamy na wersję papierową wyników z akredytowanego Laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu – tłumaczy dr n. med. Ireneusz Skawina, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy.

Jeżeli wyniki końcowe pobranych próbek wody będą prawidłowe to postępowanie administracyjne w sprawie zanieczyszczenia wody ze strony PPIS w Świdnicy zostanie zakończone. Wyniki całościowe PPIS w Świdnicy otrzyma 22.11.2019 r. po godzinie 10.00 – zaznacza Skawina. Jak dodaje, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy na dzień dzisiejszy nie otrzymał od Zakładu Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej informacji dotyczącej przyczyny zanieczyszczenia wody.

Przypomnijmy, 4 listopada przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdnicy dokonali poboru próbek wody w trzech punktach: w budynku mieszkalnym w Bolesławicach, Szkole Podstawowej w Pastuchowie oraz ZGKiM w Jaworzynie Śląskiej. W wszystkich przypadkach stwierdzono występowanie bakterii grupy coli. 12 listopada badanie ponowiono, dodatkowo pobierając próbkę w stacji uzdatniania wody w Jaworzynie Śląskiej. Wobec braku poprawy jakości wody, 15 listopada świdnicki sanepid wydał decyzję nakazującą Zakładowi Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej m.in. zapewnienie mieszkańcom wody zdatnej do spożycia, poinformowanie konsumentów o złej jakości wody, a także podjęcie działań naprawczych.

W związku z przekazanymi na początku tygodnia informacjami dotyczącymi jakości wody dostarczonej do mieszkańców gminy, jaworzyńscy radni wystąpili o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. Posiedzenie to odbędzie się w czwartek, 21 listopada 2019 roku o godzinie 14.00 w budynku Urzędu Miejskiego. Podczas sesji głos na temat wiedzy i podjętych działaniach w związku z wykrytą bakterią w wodzie pitnej dostarczanej mieszkańcom Gminy Jaworzyna Śląska mają zabrać prezes Zakładu Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej oraz burmistrz Jaworzyny Śląskiej.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułTo już 25 lat Zespołu Pieśni i Tańca „Bystrzyca”!
Następny artykułUważaj na martwe pola! Ogólnopolska akcja zawitała do Strzegomia