Strona główna Wydarzenia Strzegom Uważaj na martwe pola! Ogólnopolska akcja zawitała do Strzegomia

Uważaj na martwe pola! Ogólnopolska akcja zawitała do Strzegomia

0

„Nie bądź śladem na jezdni – zachowaj odstęp!” to hasło przewodnie pierwszej w Polsce kampanii dotyczącej zagrożeń w ruchu drogowym, której celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców na tzw. martwe pola, czyli ograniczenia widoczności, jakie wiążą się z prowadzeniem dużych pojazdów takich jak śmieciarki. Kampania została przygotowana przez ENERIS Surowce we współpracy z Urzędem Miejskim w Strzegomiu.

Kluczowe w systemie odbioru i zagospodarowania odpadów jest zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom firm komunalnych odbierającym odpady. Tymczasem zapatrzeni w telefony komórkowe, w pośpiechu czy po prostu z nieuwagi niepotrzebnie narażamy się na ogromne niebezpieczeństwo – wskazuje Monika Kita z firmy ENERIS. Jak dodaje, choć samochody takie jak śmieciarki poruszają się po wąskich uliczkach i osiedlach z ograniczoną prędkością, a do tego posiadają kilka systemów ostrzegawczych, niestety każdego roku można usłyszeć o tragicznych w skutkach zdarzeniach. Stąd pomysł przeprowadzenia ogólnopolskiej kampanii, której celem jest zwrócenie uwagi na tzw. martwe pola, czyli miejsca, w których kierowca śmieciarki ma ograniczenia widoczności.

Razem z firmą ENERIS Surowce, operatorem odbierającym odpady od mieszkańców Strzegomia, chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na spotykane kilka razy w tygodniu duże samochody ciężarowe, czyli śmieciarki. Pojazdy takie mierzą średnio 8 metrów długości i ponad 3 metry wysokości, a ważą ok. 8-10 ton bez załadunku, a jeśli przewożą odpady trzeba do tego doliczyć dodatkowo nawet kilkanaście ton. Śmieciarki codziennie mijamy na osiedlowych uliczkach oraz lokalnych drogach, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia jakie mogą stanowić. Przechodząc zbyt blisko tak wielkiego pojazdu narażamy się na wypadek – wystarczy nieuwaga, pośpiech by doszło do tragedii – przestrzega Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Brak świadomości ograniczonego pola widzenia kierowcy to ogromne zagrożenie w szczególności dla dzieci, które z ciekawości niejednokrotnie podchodzą zbyt blisko śmieciarek. To przede wszystkim do nich i do ich rodziców skierowana jest kampania informacyjna. Do współpracy zaproszeni zostali także administratorzy osiedli i bloków wielorodzinnych, gdzie najłatwiej o wypadek. – Zachęcamy szkoły, ale też lokalne społeczności do umieszczania na swoich tablicach ogłoszeń plakatów uświadamiających ograniczone pole widzenia kierowców potężnych śmieciarek. Plakaty informacyjne można pobrać ze strony ENERIS. W ramach kampanii przygotowaliśmy też krótki film i specjalne naklejki na samochody. Odblaskowe oznaczenia sygnalizujące zagrożenia umieszczone na 4 rogach śmieciarek będą nie tylko na naszych samochodach – wylicza Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor ds. komunikacji w ENERIS.

W ramach kampanii informacyjnej Martwe pola zostały przygotowane materiały edukacyjne specjalne naklejki ostrzegawcze na śmieciarki, a także spot, który można zobaczyć na stronie www.eneris.pl/martwepola.

/ENERIS, opr. mn/

fot. UM Strzegom, ENERIS

Poprzedni artykułWoda już bez bakterii, ale będzie nadzwyczajna sesja jaworzyńskiej rady
Następny artykułLeśne Lidlaki – maskotki z Lidla – jak je zdobyć?