Strona główna 0_Slider Trwa odliczanie do startu biegowego święta w Świdnicy!

Trwa odliczanie do startu biegowego święta w Świdnicy!

2

Już tylko 6 dni pozostało do rozpoczęcia kolejnej, piątej już edycji RST Półmaratonu Świdnickiego. Start biegowego święta w Świdnicy zaplanowano w sobotę, 9 listopada punktualnie w samo południe. Na liście biegu głównego są zawodnicy z Polski, Czech, Kenii, Ukrainy, Irlandii, Austrii, Białorusi, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i Norwegii.

Na liście startowej znajduje się już ponad 1600 opłaconych uczestników. Bieg główny wystartuje z świdnickiego Rynku punktualnie o godz. 12.00. Trasa: Rynek – Kotlarska – Muzealna – Komunardów – Ks. Bolka Świdnickiego – Saperów – Rzeźnicza – Mieszka I – Miłego Dnia – Śląska – Przyjaźni – Kraszowicka – Opoczka – Bojanice – Burkatów – Bystrzyca Dolna – Przyjaźni – Zielona – Śląska – stadion OSIR. Tradycyjnie oprócz półmaratonu (dystans: 21,0975 km) odbędzie się Dzika Piątka (bieg na 5 km), a także imprezy towarzyszące dla dzieci i młodzieży.

O godz. 10.00 na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wystartują biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi uczestnicy pobiegną na dystansie 200 metrów, a nieco starsi na 400, 600 i 1200 metrów. W sumie na trasie zobaczymy młodych biegaczy z roczników 2006 – 2014 i młodszych!

Tak było przed rokiem
Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach, tak i czwarta edycja RST Półmaratonu Świdnickiego została zdominowana przez lekkoatletów z Kenii. Zarówno w kategorii panów, jak i wśród pań niemalże całe podium zostało obsadzone przez reprezentantów afrykańskiego kraju!

Rywalizacja w kategorii mężczyzn była bardzo zacięta. Od samego początku na prowadzenie wyszła pięcioosobowa grupa zawodników z Kenii, Marokańczyk i Ukrainiec. Na półmetku biegu (pomiar na 10 km) z tej grupy została już tylko trójka Kenijczyków: Joseph Mumo, Abel Rop i Evans Tanui. Panowie ostatecznie rozstrzygnęli między sobą trzy czołowe lokaty. Na finiszu z czasem 1:06,43 najszybszy był Evans Tanui, wyprzedzając Abela Rop o 7 sekund i trzeciego Josepha Mumo o 15 sekund. Na kolejnych miejscach dwójka Kenijczyków – Mark Rotich i Boniface Nduva. Na szóstej pozycji zameldował się Abderrachim Elasri (Maroko), na siódmej Dmytro Porzewiłow z Ukrainy, a na ósmej najlepszy z Polaków – Patryk Chrzanowski, który stracił do zwycięzcy ponad 8 minut!

W kategorii kobiet najlepsza okazała się Ruth Mbatha (Kenia), której dotarcie na metę zajęło 1 godzinę, 18 minut i 6 sekund. Triumfatorka o blisko minutę pokonała reprezentantkę Białorusi – Katsiarynę Ptashuk. Na trzeciej lokacie ze stratą już ponad dwóch minut zmagania ukończyła kolejna Kenijka – Hellen Kimutai. Czwarte miejsce dla Ruth Muthee z Kenii, a piąte dla najlepszej z biało-czerwonych – Anny Ficner. Jej strata do zwyciężczyni wyniosła 8 minut i 36 sekund.

/MDvR/

Poprzedni artykułNiespodzianka w kopalni Łażany. Odkryto rzadki minerał
Następny artykułRemont Franciszkańskiej z sześciotygodniowym opóźnieniem [FOTO]