Strona główna 0_Slider Prawdziwe kino za murami. Skazani mają salę i kręcą filmy

Prawdziwe kino za murami. Skazani mają salę i kręcą filmy [FOTO]

0

W piątkowe przedpołudnie za murami Aresztu Śledczego w Świdnicy, w świeżo odrestaurowanej sali, miało miejsce szczególne spotkanie skazanych z filmowcami i organizatorami 5. Świdnickiego Festiwalu Filmowego „Spektrum”.

Więzienna sala kinowa

Spotkanie było również swoistym debiutem odremontowanej sali kinowej Aresztu Śledczego w Świdnicy, która na co dzień jest miejscem zajęć kulturalno-oświatowych, realizowanych przez Służbę Więzienną dla osadzonych. W 2019 r. w ramach modernizacji obiektu penitencjarnego funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Świdnicy zaplanowali remont pomieszczenia, który zakończył się niespełna dwa miesiące temu. Co niezwykle interesujące, a zarazem i zaskakujące najprawdopodobniej w latach 20., bądź najpóźniej 30. XX w., a więc około 100 lat wcześniej, w tym pomieszczeniu budynku penitencjarnego została zorganizowana sala kinowa, o czym świadczą m.in. układ i elementy wnętrza, a także znajdująca się zaraz za nim projektornia.

W remont zostali zaangażowani osadzeni, którzy z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem wykonali wszystkie prace, przywracając sali blask. Ze ścian odkuto stary tynk, odsłaniając tym samym oryginalną cegłę, a odkrycie drewnianej oryginalnej podłogi nadało pomieszczeniu szyku. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania. Generalnie obecnie pomieszczenie, jak już wspomniano, jest wykorzystywane jako sala do zajęć kulturalno-oświatowych, ale przywrócenie pomieszczeniu jego pierwotnej funkcji pozwala za wykorzystanie jako właśnie sali kinowej, podczas specjalnych wydarzeń w jednostce.

Program resocjalizacyjny „Kocham kino” i filmy osadzonych

Piątkowe spotkanie twórców filmowych i organizatorów świdnickiego festiwalu z osadzonymi było pierwszym tego typu wydarzeniem w oddanym do użytku pomieszczeniu. Spotkanie miało jeszcze jeden niezwykle istotny wymiar, bowiem podczas niego zaprezentowano 2 filmy dokumentalne zrealizowane przez osadzonych w ramach programu resocjalizacyjnego „Kocham Kino”. Pierwszy z filmów „Rozmowa” zrealizowali osadzeni w ramach warsztatów filmowych przeprowadzonych przez Patrycję Polkowską i Macieja Jankowskiego – studentów Szkoły Filmowej w Łodzi. Natomiast drugi – „Do wolności” to dzieło osadzonych, które zostało zrealizowane w ramach autorskiego programu funkcjonariuszy Służby Więziennej pt. „Kocham kino”. Oba bardzo poruszające filmy miały swój debiut wśród szerszej publiczności, choć obraz „Rozmowa” był już wcześniej prezentowany w wąskim gronie m.in. w trakcie Festiwalu Filmowego „Kameralne lato”.

Owacje na stojąco i łzy…

Oba filmy wywołały ogromne poruszenie wśród widzów i zostały przyjęte owacjami na stojąco. Tak gorące przyjęcie zaprezentowanych filmów wywołało wzruszenie, a nawet łzy wśród realizujących obrazy skazanych. Jednocześnie filmy stały się przedmiotem burzliwej dyskusji wśród gości, w tym organizatorów 5. Świdnickiego Festiwalu Filmowego „Spektrum”, a także młodych filmowców. Z ust niemalże każdej osoby płynęły słowa uznania i gratulacje dla projektu i jego realizacji. Uczestnicy dyskutowali ze skazanymi o obejrzanych filmach, jak i swoich projektach. Natomiast osadzeni dzielili się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami i wrażeniami z realizacji filmów oraz uczestnictwa w programie „Kocham kino”. Funkcjonariusze Służby Więziennej relacjonowali zaś dokładnie każdy etap programu resocjalizacyjnego wraz z jego przebiegiem i efektami.

Dzięki uczestnictwu w przytoczonym programie osadzeni z całą pewnością odkryli w sobie nową pasję, ale także otworzyli i opowiedzieli o swoich dotychczasowych problemach, które przyczyniły się do wejścia w konflikt z prawem. Niewątpliwie jest to niezbędne przy kształtowaniu pozytywnych postaw, które w przyszłości zaowocują praworządnym postępowaniem.

Otwarty Areszt

W ramach 5. Świdnickiego Festiwalu Filmowego „Spektrum” dojdzie do jeszcze jednego wyjątkowego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii, w poniedziałkowe popołudnie – 11 listopada 2019 r., w więziennej sali kinowej zasiądą mieszkańcy Świdnicy i okolic oraz widzowie festiwalowi, którzy będą mogli obejrzeć film pt. „Diego” i porozmawiać z filmoznawczynią i znawczynią Włoch, Dianą Dąbrowską oraz dyrektorem artystycznym „Spektrum” Lechem Molińskim. Spotkanie poprowadzą funkcjonariusze Służby Więziennej wraz z samymi osadzonymi, którzy wcielą się w rolę dziennikarzy. Wtedy również kolejny raz zostanie zaprezentowany film „Do wolności”.

W seansie udział wezmą osoby, które wcześniej zarezerwowały miejsca w ramach Festiwalu Spektrum.

Tekst: kpt. Bartłomiej Perlak
Zdjęcia: kpt. Jarosław Szumin, kpt. Bartłomiej Perlak
opr. red.

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Pułaskiego
Następny artykułBiegacze wystartowali! Kto okaże się najlepszy w V RST Półmaratonie Świdnickim? [VIDEO]