Strona główna Wydarzenia Świdnica Popiełuszko na Zawiszowie, WOŚP na Osiedlu Młodych. To patroni świdnickich rond

Popiełuszko na Zawiszowie, WOŚP na Osiedlu Młodych. To patroni świdnickich rond

2

Świdniccy radni podjęli decyzję w sprawie nazwania dwóch kolejnych rond znajdujących się na terenie miasta. Patronem krzyżówki na drodze krajowej nr 35, u zbiegu ulic Ceglanej, Plater i Zamenhofa, została Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Z kolei rondo na osiedlu Zawiszów nazwane zostało imieniem bł. ks. Jerzego Popiełuszko.

Rondo u zbiegu ulic Henryka Pobożnego, Bogusza Stęczyńskiego, Kazimierza Wielkiego otrzymało imię bł. ks. Jerzego Popiełuszko

Celem Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegające na ratowaniu życia chorych – w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu zdrowia, jak również na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Najbardziej znaną formą działalności Fundacji jest coroczna ogólnopolska impreza o charakterze charytatywnym, pod nazwą Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas której w całej Polsce odbywają się koncerty muzyczne, różne imprezy kulturalne i sportowe, a dochód przeznaczony jest na cele Fundacji – mówił przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Dzięcielski, uzasadniając propozycję nazwania ronda na drodze krajowej nr 35, znajdującego się na wjeździe do Świdnicy od strony Wałbrzycha.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy – regionalny szpital specjalistyczny „Latawiec otrzymał od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sprzęt wartości około 400 tys. złotych, m.in. aparat USG, inkubatory, kardiomonitor, aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodków i wiele innych sprzętów – podkreślił Dzięcielski.

Rondo u zbiegu ulic Zamenhofa i Ceglanej otrzymało imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Druga z propozycji dotyczyła nadania imienia ks. Jerzego Popiełuszko rondu u zbiegu ulic Łukasińskiego, Stęczyńskiego, Henryka Pobożnego i Kazimierza Wielkiego. – Ksiądz Jerzy Popiełuszko (1947-1984) – Polak i Kapłan katolicki poniósł męczeńską śmierć w czasie opresyjnych rządów PRL. Jego męczeństwo wstrząsnęło całym społeczeństwem w kraju i na świecie. Kościół Rzymskokatolicki ogłosił Księdza Jerzego Popiełuszkę Błogosławionym i Patronem NSZZ „Solidarność”. Charyzmatyczna posługa Księdza Jerzego kierowana miłością do Boga i Ojczyzny inspirowała wielu Polaków do pokojowych przemian i wierności w dążeniu do sprawiedliwości społecznej. Liczni Świdniczanie i mieszkańcy Naszego Regionu wyrażali solidarność z Księdzem Jerzym. Jego dewizą nauczania i życia, aż do męczeńskiej śmierci było: „zło dobrem zwyciężaj”. Każdy może odczytać moc i światło w tym przekazie, potwierdzone w świadectwie życia Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Potrzebny jest nam taki wzór życia Patrioty i utrwalenie pamięci o nim w Naszym Mieście. Wyrażamy przekonanie, że skoro Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko znalazł uznanie nie tylko w Kościele, ale został doceniony przez inne Samorządy, tak tez będzie w Naszym Mieście – Świdnicy – stwierdzono w uzasadnieniu do złożonego projektu.

Obie propozycje zostały przyjęte przez radnych, jednak ich decyzja nie była jednomyślna. Za nazwaniem ronda na Zawiszowie zagłosowało 21 radnych, przy jednym głosie przeciw, natomiast za nadaniem imienia rondu na ulicy Zamenhofa zagłosowało 16 samorządowców, 4 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Były to ostatnie ze świdnickich skrzyżowań o ruchu okrężnym, które nie posiadały swoich patronów.

/mn/

Poprzedni artykułKazimierz Deptuła i Władysława Pawelec w gronie „Zasłużonych dla Świdnicy”
Następny artykułKolonia szczurów na zapleczu ulicy Grodzkiej [FOTO/VIDEO]