Strona główna Wydarzenia Świdnica Kazimierz Deptuła i Władysława Pawelec w gronie „Zasłużonych dla Świdnicy”

Kazimierz Deptuła i Władysława Pawelec w gronie „Zasłużonych dla Świdnicy”

0

Świdniccy radni uhonorowali dwie kolejne osoby tytułem „Zasłużony dla Miasta”, który przyznawany jest osobom szczególne angażującym się w życie Świdnicy. Wyróżnieni zostali Kazimierz Deptuła oraz Władysława Pawelec.

O nadanie Władysławie Pawelec tytułu Zasłużony dla Miasta Świdnicy wystąpiło Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Świdnicy. – Władysława Pawelec urodziła się 8 marca 1935 roku w Strachocinie koło Sanoka. Do Świdnicy przyjechała w lutym w 1954 roku mając niecałe 19 lat. Od razu rozpoczęła pracę w rejonie Lasów Państwowych w Świdnicy przy ulicy Sikorskiego. W 1959 roku nastąpiło przekształcenie rejonu w Nadleśnictwo Świdnica, gdzie została główną księgową. Po 42 latach pracy, w czerwcu 1996 roku przeszła na emeryturę. W trakcie pracy zawodowej niejednokrotnie oznaczona odznaczeniami resortowym i jak też wojewódzkimi, m.in. zasłużony dla województwa wałbrzyskiego. Zawsze oddana i pomocna, zarówno dla współpracowników, jak i mieszkańców. Po przejściu na emeryturę rozpoczęła działalność w spółdzielniach mieszkaniowych w Świdnicy, które powstały po wyprowadzeniu armii radzieckiej z naszego miasta, i gdzie do dziś prowadzi księgowość. Praca i poświęcenie dla ludzi powoduje, że angażuje się w działalność Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, gdzie pełni funkcję przewodniczącej komisji rewizyjnej, dając się poznać jako sprawny organizator. Wielokrotnie odznaczana za swoją działalność na rzecz Towarzystwa. Zawsze bierze udział w uroczystościach organizowanych przez miasto, udzielając wsparcia swoim doświadczeniem. Jest osobą, która zaraża uśmiechem i spokojem ducha – referował prezes świdnickiego Towarzystwa.

Zasłużonym dla miasta został także Kazimierz Deptuła, o co wnioskował Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. – Tym, co wyróżnia Kazimierza Deptułę jest jego ogromna wrażliwość społeczna, gotowość do pomagania ludziom w potrzebie, zaangażowanie społeczne i skromność. Zawsze cenił aktywność i troskę o innych. Wartości te realizuje w życiu osobistym i to od najmłodszych lat. W okresie pracy zawodowej aktywnie uczestniczył w organizacji imprez rekreacyjnych i turystycznych, współorganizował spartakiadę młodzieży szkolnej w siatkówce w Świdnicy, organizował dla młodzieży pracującej ze Świdnicy i Dolnego Śląska obóz wypoczynkowy w Kołobrzegu, podejmował inicjatywę uporządkowania terenu u zbiegu ulicy Nadbrzeżnej i Wrocławskiej, który zamieniony został na skwer z ławkami i krzewami. Za działalność został odznaczony brązową i srebrną odznaką Zarządu Głównego Polskiego Związku Działkowców. Pełnił funkcję członka zarządu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Osobiście angażował się pomagając osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Od 1993 roku jest aktywnym członkiem świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast, jest także członkiem świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od czasu przejścia na emeryturę cały wolny czas poświęca na pracę społeczną. Kazimierz Deptuła jest optymistą życiowym, koleżeński, zawsze gotowy do współpracy i pomocy – ma swoje miejsce w lokalnej społeczności, cieszy się szacunkiem i sympatią wielu mieszkańców – przedstawiała jego postać Krystyna Lasek z UTW.

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni przychylili się do obu złożonych wniosków.

/mn/

Poprzedni artykułKto przygarnie?
Następny artykułPopiełuszko na Zawiszowie, WOŚP na Osiedlu Młodych. To patroni świdnickich rond