Strona główna 0_Slider Ostatnie bezimienne ronda zostaną nazwane? Popiełuszko i WOŚP patronami

Ostatnie bezimienne ronda zostaną nazwane? Popiełuszko i WOŚP patronami

6

Podczas piątkowej posiedzenia świdniccy radni podejmą decyzję w sprawie nazwania dwóch kolejnych rond znajdujących się na terenie miasta.

Rondo u zbiegu ulic Zamenhofa i Ceglanej może otrzymać imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Radni PiS, WS i ŚFR złożyli wniosek nadania rondu u zbiegu ulic: Księcia Henryka Pobożnego, Bogusza Stęczyńskiego, Kazimierza Wielkiego imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszko, grupa radnych (m.in PO, SLD, N., niezależni) wystąpiła z wnioskiem by rondu u zbiegu ulic: Ceglana i Ludwika Zamenhofa nadać imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) – informuje przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Dzięcielski. To ostatnie ze świdnickich skrzyżowań o ruchu okrężnym, które nie posiadały swoich patronów.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko (1947-1984) Polak i Kapłan katolicki poniósł męczeńską śmierć w czasie opresyjnych rządów PRL. Jego męczeństwo wstrząsnęło całym społeczeństwem w kraju i na świecie. Kościół Rzymskokatolicki ogłosił Księdza Jerzego Popiełuszkę Błogosławionym i Patronem NSZZ „Solidarność”. Charyzmatyczna posługa Księdza Jerzego kierowana miłością do Boga i Ojczyzny inspirowała wielu Polaków do pokojowych przemian i wierności w dążeniu do sprawiedliwości społecznej. Liczni Świdniczanie i mieszkańcy Naszego Regionu wyrażali solidarność z Księdzem Jerzym. Jego dewizą nauczania i życia, aż do męczeńskiej śmierci było: „zło dobrem zwyciężaj”. Każdy może odczytać moc i światło w tym przekazie, potwierdzone w świadectwie życia Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Potrzebny jest nam taki wzór życia Patrioty i utrwalenie pamięci o nim w Naszym Mieście. Wyrażamy przekonanie ,że skoro Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko znalazł uznanie nie tylko w Kościele, ale został doceniony przez inne Samorządy, tak tez będzie w Naszym Mieście  – Świdnicy – stwierdzono w uzasadnieniu do złożonego projektu uchwały o nadanie imienia rondu u zbiegu ulic Łukasińskiego, Stęczyńskiego, Henryka Pobożnego i Kazimierza Wielkiego.

W ostatnim czasie radni kilkukrotnie podejmowali decyzje dotyczące nazwania miejskich rond. 23 sierpnia zdecydowano, że krzyżówka u zbiegu ulic Kliczkowskiej i Mikołaja Kopernika otrzyma imię Powstańców Warszawy 1944 roku. 27 września patronem ronda u zbiegu ulic Mikołaja Kopernika, Okrężnej i Przemysłowej został Andrzej Scheer – wieloletni kierownik nieistniejącego już kina „Gdynia”, autor licznych publikacji oraz społecznik. Z kolei 30 października przegłosowano przyjęcie uchwały w sprawie nadania imienia Andrzeja Wajdy dla ronda u zbiegu ulic Wrocławskiej i Kliczkowskiej.

Rondo u zbiegu ulic Księcia Henryka Pobożnego, Bogusza Stęczyńskiego, Kazimierza Wielkiego miałoby otrzymać imię bł. ks. Jerzego Popiełuszko (fot. Dariusz Nowaczyński)

/mn/

Poprzedni artykułJesienne harce świdnickich wiewiórek [FOTO]
Następny artykułZnamy najlepsze grupy kibicowskie [WYNIKI KONKURSU]