Strona główna Wydarzenia Żarów Podróż w czasie w willi Treutler

Podróż w czasie w willi Treutler

0

Invest-Park Development Sp. z o.o. oraz dwie organizacje pozarządowe: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, zapraszają na wydarzenie artystyczno-historyczne, które odbędzie się w ramach dni otwartych zabytkowego budynku, znajdującego się przy ul. Zamkowej 1 w Żarowie.

– Przed sprzedażą obiektu, Zarząd Invest-Park Development Sp. z o.o. wyraził aprobatę na organizację wydarzenia o tematyce artystycznej i historycznej, które zostanie zaaranżowane przez Fundację Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl w dawnej willi Treutler-Schlösser. To chyba ostatni moment, aby pokazać mieszkańcom wnętrze tego budynku poprzez stworzenie spotkania tematycznego, które mam nadzieję zapadnie w pamięć przybyłym gościom – tłumaczy Tomasz Nycz, Prezes Fundacji Inicjatywa B.

– Do naszych czasów nie zachowały się dokumenty, na podstawie których możemy odtworzyć historię budynku: od czasu wzniesienia, poprzez lata I wojny światowej, okresu międzywojennego, II wojny światowej, aż po czasy nam współczesne. Podobnie sprawa przedstawia się ze świadkami – niewiele żyje już osób, których relacja mogłaby pomóc odtworzyć losy obiektu na przestrzeni dziejów. A szkoda, bo z pewnością dawna „Villa Treutler-Schlösser” wzniesiona w 1870 r. zasługuje na wzmożone zainteresowanie nie tylko ze strony miłośników historii Gminy Żarowa. W związku z powyższym zapraszamy na dni otwarte. Przyjdź ze swoimi wspomnieniami! – dodaje Anna Kania, wiceprezes Invest-Park Development Sp. z o.o.

„Podróż w czasie w willi Treutler” to nazwa wydarzenia, w ramach którego przybliżymy historię Żarowa za pomocą kilku elementów. Odwiedzający budynek w dniach 14 i 15 grudnia, będą mogli przenieść się w czasie dzięki wystawie przedwojennych kartek pocztowych, przedstawiających przestrzeń miejską z początku XX-wieku.

– W jednym z pomieszczeń ustawimy system ekspozycyjny z 10 planszami, które zawierać będą reprodukcje kartek pocztowych pochodzących z kolekcji „Biblioteki dziedzictwa” i ich krótkich opisów. Ponadto w kilku ramach odbędzie się wernisaż autentycznych, często ponad 100-letnich archiwaliów – dodają organizatorzy.

Kolejnym punktem programu będzie próba stworzenia „instalacji społecznej”, która będzie budowana przez osoby biorące udział w wydarzeniu. Odręcznie zapisane wspomnienia („O tym budynku wiem/pamiętam, że…”) na przedwojennym widoku willi Schlösser, będą montowane na przygotowanych pod tą okazję ramach. I właśnie tak powstanie instalacja stworzona na podstawie wspomnień i refleksji mieszkańców Żarowa.

Po otwarciu wystawy w kolejnym pomieszczeniu dawnej willi dyrektorów Zjednoczonej Fabryki Chemicznej „Silesia”, odbędzie się prelekcja, którą poprowadzi Zbigniew Malicki – pasjonat i publicysta książek o lokalnej historii Żarowa. „Osada przemysłowa: Ida und Marienhűtte” wprowadzi zgromadzonych gości w klimat pierwszej strefy przemysłowej w Żarowie, na granicy której znajdowała się właśnie willa Treutlera, a później Schlössera!

Na koniec przedstawiciele Zarządu Invest-Park Development Sp. z o.o. oprowadzą zainteresowanych po wszystkich kondygnacjach budynku, odpowiadając na pytania uczestników wydarzenia, które organizatorzy zaplanowali w dniach 14-15 grudnia od godz.: 17:00. Dla odwiedzających budynek podczas dni otwartych czekają okolicznościowe pamiątki, które można zdobyć tylko i wyłącznie podczas tego wydarzenia.

Adres: ul. Zamkowa 1, 58-130 Żarów
Data: 14-15 grudnia 2019
Godz.: 17:00

/materiał i zdjęcia organizatora/

Poprzedni artykułNajlepiej spisali się najmłodsi zawodnicy
Następny artykułSpłonął dach na kamienicy, 7 rodzin ewakuowanych