Strona główna 0_Slider Pociągiem w Góry Sowie? Pierwszy od lat przejazd osobowy do Bielawy

Pociągiem w Góry Sowie? Pierwszy od lat przejazd osobowy do Bielawy [FOTO/VIDEO]

0

W grudniu, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, do Bielawy powrócą regularne kursy pociągów pasażerskich. Wyremontowana linia kolejowa łącząca Bielawę z Dzierżoniowem dla świdniczan może oznaczać możliwość bezpośredniego i szybkiego dojazdu do miasteczka będącego bazą wypadowa w Góry Sowie. W czwartek odnowioną trasą przejechał szynobus z pierwszymi pasażerami.

W połowie grudnia 2018 roku linia nr 341 relacji Bielawa Zachodnia – Dzierżoniów, którą ostatni rozkładowy pociąg pasażerski przejechał ponad 40 lat temu, została przejęta od PKP przez samorząd województwa dolnośląskiego. W styczniu 2019 ogłoszono przetarg na jej rewitalizację. Warta niemal 15 mln złotych inwestycja zmierza już ku końcowi. Pod koniec października odbył się pierwszy, testowy przejazd odnowioną linią, a 7 listopada szynobusem przejechali pierwsi od lat pasażerowie. Na razie byli to parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, a także dziennikarze.

Od grudniowej zmiany kolejowego rozkładu jazdy linia będzie stanowiła przedłużenie relacji pociągów z Wrocławia, przez Świdnicę, do Dzierżoniowa. Kursy zostaną przedłużone do Bielawy Zachodniej. W planach jest też utworzenie bezpośrednich połączeń Bielawy z Legnicą i Kłodzkiem.

Władze województwa liczą, że nowe połączenie, które będzie realizowane kilka razy dziennie, zachęci do odwiedzania regionu. Podróż z Wrocławia do Bielawy ma potrwać około 85 minut, a ze Świdnicy około 25 minut.

Michał Nadolski
[email protected]