Strona główna 0_Slider Nowa siedziba informacji turystycznej gotowa na I kwartał przyszłego roku? Zobacz wizualizacje

Nowa siedziba informacji turystycznej gotowa na I kwartał przyszłego roku? Zobacz wizualizacje

10

Trwają prace związane z przebudową budynku Rynek 39-40, na parterze którego ma powstać zupełnie nowa informacja turystyczna, a kolejne piętra mają zostać udostępnione organizacjom pozarządowym. Cały obiekt powinien zostać wyposażony i umeblowany do końca listopada, jednak na jego udostępnienie trzeba będzie poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Wnętrza przyszłego Centrum Wspierania Inicjatyw (mat. pracownia FABRYK-ART Agata Chomiak/UM Świdnica)

Zgodnie z zawartymi umowami, termin zakończenia robót budowlanych to 15 listopada br. Dostawa wyposażenia jest przewidziana do dnia 29 listopada br. – tłumaczyła 7 listopada rzecznik świdnickiego magistratu, Magdalena Dzwonkowska. W ramach trzech oddzielnych zamówień wybrano wykonawców, którzy zajmą się dostawą i montażem mebli oraz wyposażenia kuchennego do remontowanego budynku. Na ten cel trafi blisko 808 tys. złotych. – Rozpoczęcie użytkowania zgodnie z jego przeznaczeniem planowane jest w I kwartale 2020 roku – zaznaczyła Dzwonkowska.

Przypomnijmy, w wybudowanym w latach 1975-1980 budynku przez lata swoje siedziby miały redakcje lokalnych mediów, później pojawiły się tu biura poselskie i senatorskie oraz prywatne firmy. Na parterze przez długi czas funkcjonowały księgarnia i restauracja. Przez ostatnie lata większość pomieszczeń na trzech kondygnacjach budynku stała jednak pusta. Dla wielu najemców nie do przyjęcia były bardzo wysokie koszty ogrzewania oraz brak windy. Poprawę sytuacji ma przynieść modernizacja, na realizację której – w ramach zadania połączonego z przebudową ulicy Siostrzanej i sąsiadującego z nią podwórza – miasto otrzymało 6,5 mln złotych unijnego dofinansowania.

16 maja 2018 roku rozstrzygnięto przetarg na realizację inwestycji w świdnickim Rynku. Zgodnie z zawartą przez miasto umową, warte ponad 4 mln 413 tys. złotych prace miały potrwać do 25 maja 2019 roku. 6 czerwca 2019 roku świdnicki magistrat poinformował o zamiarze przeprowadzenia negocjacji z dotychczasowym wykonawcą robót, firmą SIRBUD-MINARI. Jak stwierdzono w uzasadnieniu dotyczącym zamiaru udzielenia zamówienia z wolnej ręki, „podczas realizacji robót budowlanych w budynku Rynek 39-40 wystąpiła konieczność sporządzenia dokumentacji projektowej zamiennej do projektu podstawowego wraz ze sporządzeniem ekspertyzy technicznej z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a w konsekwencji projektu budowlanego zmian, a także dokumentacji projektowej aranżacji wnętrza obiektu. W związku z powyższym zaistniała potrzeba dostosowania aktualnego stanu robót budowlanych do obu projektów, co związane jest z ze zwiększonym zakresem prac budowlanych„. W związku z powyższym 25 czerwca 2019 roku miasto podpisało kolejną umowę ze spółką SIRBUD-MINARI, opiewającą na 1 mln 291 tys. złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

wizualizacje: pracownia FABRYK-ART Agata Chomiak/materiały przetargowe UM Świdnica

Poprzedni artykułDwa brązy w Grudziądzu
Następny artykułPopisy świdnickich akrobatów w stolicy Dolnego Śląska [FOTO]