Strona główna Wydarzenia Jak przygotować trawnik do zimy

Jak przygotować trawnik do zimy

0

Odpowiednie przygotowanie trawnika do zimy jest bardzo istotne, by darń na wiosnę szybko się zregenerowała i była w dobrej formie.

Nawożenie i koszenie trawnika
Nawożenie trawnika jesienią jest bardzo ważne, bo pomaga darni przetrwać zmiany temperatury. We wrześniu należy zaprzestać nawożenia trawnika azotem, który pobudza rośliny do wzrostu. Działanie tego składnika opóźnia przejście darni w zimowy stan spoczynku. Nawożenie azotem może zaszkodzić trawie, która zostanie zmrożona po nadejściu pierwszych przymrozków. Jesienią warto zastosować nawożenie potasem i fosforem, które zwiększają odporność darni na mróz. Jednym z rozwiązań jest użycie soli potasowej (1kg/100m2 trawnika) lub mączki potasowej. W sklepach ogrodniczych są także dostępne gotowe jesienne nawozy do trawy. Przed zastosowaniem mieszanki trawę należy skosić, a po rozsypaniu nawozu, dobrze ją podlać. Bardzo ważne jest odpowiednie, ostatnie koszenie darni przed zimną. Trawa nie może być zbyt krótka, bo temperatura zmrozi korzenie. Zbyt wysoka trawa sprzyja rozwojowi patogenów grzybowych i słabiej będzie odrastać wiosną. Optymalną wysokością trawy są 4 cm. W naszym klimacie, ostatnie koszenie trawy przed zimną należy wykonać w drugiej połowie października. Jeśli jednak jesień jest ciepła, koszenie można przeprowadzić na początku listopada. Najlepiej jest używać do tego wysokiej jakości sprzętu, który znajduje się np. na: https://seger.pl/kosiarki-spalinowe. Jeśli skosimy trawę zbyt szybko, trzeba to będzie powtórzyć.

Usuwanie liści i napowietrzanie trawnika
Istotną rolę w pielęgnacji trawnika przed zimą odgrywa regularne usuwanie opadłych liści. Zacieniają one trawnik a sprawowane pod warstwą śniegu, odcinają dostęp tlenu do darni i powodują gnicie trawy. Najlepiej jest usuwać liście grabiami lub miotłograbiami z szeroko rozstawionymi zębami z miękkiej stali. Alternatywą jest oczywiście odkurzacz do liści, który doskonale sprawdza się przy dużych trawnikach. We wrześniu, jeszcze przed ostatnim koszeniem, warto wykonać aerację trawnika, czyli napowietrzanie. Dzięki temu gleba staje się rozluźniona i dociera do niej więcej tlenu. Podczas tego zabiegu usuwany jest także mech i filc, które w kontakcie ze śniegiem sprzyjają rozwojowi chorób trawy. Aerator jest rodzajem odżywki do darni, zawiera dobre mikroorganizmy, które pozytywnie wpływają na kondycję trawy.

Wapnowanie trawnika, odstraszacze kretów
Jeśli na trawniku pojawił się mech lub skrzyp polny, warto zmierzyć pH darni. Optymalna wartość tego pomiaru wynosi 6,0-7,0. W przypadku zbyt niskiego pH należy wykonać wapnowanie trawnika. Zabieg najlepiej przeprowadzić na przełomie lutego i marca lub października i listopada. Do wapnowania używa się dolomitu lub kredy nawozowej. Warto pamiętać, że jesienią pojawia się wzmożona aktywność kretów, które przygotowują się do zimy. Dlatego w ogrodach widać liczne kretowiska. Skutecznym sposobem zapobiegającym działaniom tych zwierząt są straszaki na krety.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułJak zapobiegać konfliktom? Niezwykła wystawa młodych świdniczan [FOTO]
Następny artykułPojedź nad polskie morze jesienią!