Strona główna 0_Slider Budżet obywatelski: część projektów gotowa, część w trakcie. Co z kolejną edycją?

Budżet obywatelski: część projektów gotowa, część w trakcie. Co z kolejną edycją?

2

W czerwcu 2018 roku świdniczanie po raz ostatni decydowali, na co ich zdaniem powinny zostać spożytkowane pieniądze z budżetu miasta. Na jakim etapie jest realizacja zwycięskich projektów z piątej edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego?

Nowy plac zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 14 (fot. UM Świdnica)

W ubiegłorocznym głosowaniu na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego wzięły udział 3882 osoby, co stanowiło 8,3% uprawnionych do głosowania. Świdniczanie zdecydowali, że w poszczególnych dzielnicach środki powinny trafić na m.in. remonty placów zabaw i chodników, montaż monitoringu przy ulicy Siostrzanej, czy też wsparcie inicjatywy związanej z utworzeniem na Kraszowicach wielopokoleniowego centrum z filią biblioteki, klubem seniora i klubem młodzieżowym. Na ten cel w budżecie miasta zarezerwowano 1,6 mln złotych.

Na jakim etapie znajdują się projekty wybrane przez mieszkańców? Jak wylicza Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu, wśród zrealizowanych inicjatyw znalazły się: monitoring przejścia nad łącznikiem do budynku przy ul. Siostrzanej 1-25 (Centrum), remont placu zabaw w Przedszkolu nr 1 przy pl. Św. Małgorzaty 15 (Śródmieście), remont placu zabaw wraz z chodnikiem przy Przedszkolu Miejskim nr 14 w Świdnicy (Os. Młodych Północ), wyposażenie placu zabaw oraz utwardzenie dojścia do placu (Kolonia), remont chodnika przy ul. Sarniej i Zwierzynieckiej (dzielnica Zachodnia).

Wyremontowany chodnik przy ul. Zwierzynieckiej (fot. UM Świdnica)

W trakcie realizacji znajdują się z kolei następujące projekty: wykonanie kreatywnego placu zabaw – strefa gier podwórkowych na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Marcinkowskiego 4-6 (Os. Młodych Południe), wykonanie zieleni o charakterze rekreacyjnym w okolicy „Plastra Miodu” – prace budowlane mają zostać zakończone w listopadzie 2019 roku, zaś nasadzenia zostaną wykonane wiosną 2020 (Zawiszów), remont chodnika przy ul. Okrężnej 34-74 (Zarzecze), Klub Seniora przy ul. Malinowej 2 – wykonano dokumentację projektową (dzielnica Południowa).

Projekty niezrealizowane: 1) „Zatoka Kraszowice. Wielopokoleniowe Centrum Integracyjno-Sportowe” – w związku z remontami dróg w dzielnicy Kraszowice zawieszono wykonanie inwestycji. Środki w części przekazano na realizację inwestycji pn. Klub Seniora przy ul. Malinowej, a także na uporządkowanie wskazanego terenu. 2) Budowa boiska do gier zespołowych (Zawiszów) – inwestycja jest w trakcie realizacji (przekazano plac budowy) – wymienia Dzwonkowska.

Bez odpowiedzi ze strony świdnickiego magistratu pozostało jednak pytanie o organizację tegorocznej, szóstej edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. Do tej pory nie został ogłoszony harmonogram, w którym określono by termin składania projektów, ich weryfikacji, a także głosowania. Niedostępna pozostaje też strona internetowa ŚBO. Wiele wskazuje więc na to, że w tym roku mieszkańcy nie zgłoszą już swoich propozycji do budżetu, ani nie oddadzą na nie głosów. O potwierdzenie takiej możliwości zwróciliśmy się do Krystiana Wereckiego, pełnomocnika prezydenta Świdnicy ds. aktywności obywatelskiej, zajmującego się koordynowaniem programów związanych z aktywnością obywatelską, w tym budżetem obywatelskim.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułDzień kolejarza w jaworzyńskim muzeum
Następny artykułPotrącił pieszą i uciekł. Poszukiwani świadkowie