Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Dzień kolejarza w jaworzyńskim muzeum

Dzień kolejarza w jaworzyńskim muzeum

0

Kustosz Muzeum Kolejnictwa na Śląsku, wieloletni pracownik PKP, maszynista Zbigniew Gryzgot zaprasza byłych i aktualnych kolejarzy na spotkanie z okazji Święta Kolejarza.

Spotkanie odbędzie się 25 listopada 2019 r. o godz. 10 00 na terenie Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej Dzień Kolejarza jest polskim świętem obchodzonym od 38 lat w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. W ramach obchodów Dnia Kolejarza zostanie zorganizowane spotkanie kolejarz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej i młodzieży klasy kolejowej z ZSZ w Żarowie z emerytowanymi kolejarzami „Kolej łączy pokolenia”. Celem spotkania jest zainteresowanie młodych ludzi tematyką kolejnictwa – na terenie historycznej lokomotywowni w Jaworzynie Śląskiej.

W programie uroczystości: powitanie gości,spotkanie z dziećmi i młodzieżą Kolej łączy Pokolenia, spotkanie wspominkowe, oprowadzenie po nowej wystawie prezentującą historię kolei i techniki kolejowej od XIX wieku do okresu PRL. W częściowo chronologicznym układzie wyodrębniono 7 tematycznych przestrzeni ekspozycyjnych: Naczelnik 1930 (historia kolei w Jaworzynie Śląskiej 1843 – 1945), Naczelnik 1977 (historia kolei w Jaworzynie 1945 – 1990), pracownia ODRA (prezentująca jedyną na Dolnym Śląsku cyfrową maszynę obliczeniową ODRA 1305), Kolejowa Kasa, Kolejowa Medycyna Pracy, Zawody PKP, drukarnię oraz zabytkową makietę kolejową H0 prezentowaną w nowej aranżacji.

Po części oficjalnej organizatorzy zapraszają na poczęstunek. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

/Muzeum Kolejnictwa na Śląsku, opr. mn/

Poprzedni artykułZapraszają na otwarty trening z reprezentantem Polski!
Następny artykułBudżet obywatelski: część projektów gotowa, część w trakcie. Co z kolejną edycją?