Strona główna 112 Zgubiłeś się w lesie? Leśnicy podpowiadają, jak sobie radzić

Zgubiłeś się w lesie? Leśnicy podpowiadają, jak sobie radzić

1

Po wczorajszej, wieczornej akcji służb ratunkowych, które ruszyły na pomoc 47-letniej grzybiarce zagubionej w lesie między Mikoszową a Łażanami, pracownicy Nadleśnictwa Świdnica radzą, jak wybrnąć z opresji w podobnych przypadkach.

Jeśli w swoim telefonie masz aplikację z nawigacją GPS i uda ci się połączyć z satelitami, sprawa wydaje się prosta. Nawet jeśli to się nie uda przez telefon łatwo nawiążesz kontakt z kimś znajomym, kto poinformuje miejscowych leśników o twoich kłopotach. Wystarczy, że znajdziesz jakiś charakterystyczny punkt- okazałe drzewo, kapliczkę czy ambonę myśliwską, o których opowiesz i przy których poczekasz na pomoc.

Warto pamiętać, że każdy kompleks leśny podzielony jest na swoiste, prostokątne „działki”. Są one oddzielone od siebie wąskimi pasami bez drzew, oraz wymalowanymi na drzewach podwójnymi paskami. Idąc taką wizurą, prędzej czy później dotrzesz do skrzyżowania z podobną, przecinającą ją pod kątem 90 stopni. Rozejrzyj się dobrze wokół, na każdym takim skrzyżowaniu powinien znajdować się betonowy lub granitowy słupek z 4 numerami. Wystarczy, że przekażesz komplet numerów ze słupka, a leśnicy bez trudu do ciebie dotrą.

Jeśli orientujesz się, po której stronie świata, względem kompleksu leśnego jest miejsce do którego chcesz wrócić, możesz odnajdując wspomniany słupek z numerami, spróbować sam obrać kierunek marszu. Na każdej ze ścianek słupka namalowano numer, który jest przypisany do oddziału na który ,,patrzy’’. Stałą zasadą numerowania poszczególnych oddziałów leśnych jest narastanie numerów od północnego wschodu, w kierunku zachodnim. Z drugiej strony w sąsiadujących ze sobą oddziałach numery rosną z północy na południe. Można zatem przyjąć, że krawędź pomiędzy dwoma ściankami z niższymi numerami wskaże ci kierunek północny.

Zagubiony w lesie możesz również poszukać miejsca gdzie składowane jest drewno. Każda kłoda czy stos wałków oznaczone są indywidualnym numerem, na niewielkiej czerwonej, plastikowej tabliczce. Wystarczy, że podasz odnaleziony numer, a miejscowi leśnicy bez trudu cię odnajdą, sprawdzając wcześniej w systemie informatycznym, gdzie drewno oznaczone tym numerkiem jest składowane.

/Nadleśnictwo Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułHale i biura na mały biznes. Inkubator Przedsiębiorczości z unijnym dofinansowaniem
Następny artykułSpojrzeli sobie w oczy. Wyniki ceremonii ważenia! [FOTO]