Strona główna 0_Slider Żarów postawi na łąki kwietne i zielone przystanki?

Żarów postawi na łąki kwietne i zielone przystanki?

2

W walce o poprawę jakości powietrza urzędnicy z Żarowa chcą spróbować rozwiązań znanych z innych polskich miast i rozważają stworzenie łąk kwietnych oraz tzw. zielonych przystanków. Zanim jednak podjęte zostaną jakiekolwiek działania, żarowski urząd zwrócił się do samych mieszkańców z pytaniem o ich opinię w tej sprawie.

Szczególnie jesienią i zimą mieszkańcy miast dotkliwie odczuwają, że nie mają czym oddychać. Piece kopciuchy spalające najtańsze i najgorsze odmiany węgla oraz odpady drewniane: palety, stare meble i co najgorsze, odpady plastikowe, a do tego źle wyregulowane silniki starych, zdezelowanych samochodów. Oto przyczyna stanu rzeczy – fatalnego stanu powietrza, którym oddychają mieszkańcy miast i wsi – tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Jak wskazują, coraz więcej samorządów decyduje się na działania ochronne podejmując działania nieszablonowe. – Powstają zielone przystanki i łąki kwietne. Wszystko zaczęło się w centrach wielkich miast, gdzie zielony przystanek „produkuje” dodatkowe porcje tlenu, ale chroni również przed coraz dotkliwszymi upałami. A zielone łąki nie tylko zmieniają wystrój, ale są również nieocenionym siedliskiem dla owadów, tzw. „zapylaczy”, bez których nic by nie wyrosło – dodają urzędnicy.

Moda na zielone przystanki i łąki kwietne szybko przyjęła się w mniejszych miastach, stąd też i żarowski samorząd zamierza zaadaptować tę modę do lokalnych potrzeb. – O ile na terenie wsi problemów z łąkami kwietnymi nie ma, a dla potrzeb kwietnego przystanku bardzo łatwo zaadaptować te istniejące, o tyle w Żarowie to może być nie lada sztuka. Chociażby stąd, że zwolenników takich rozwiązań wciąż nie jest zbyt dużo. A może się mylimy? – pytają urzędnicy. Aby dowiedzieć się, co na ten temat sądzą sami mieszkańcy Żarowa stworzona została ankieta, którą można wypełnić po zalogowaniu się – wykorzystując do tego Profil Zaufany, konto na Facebooku lub tworząc konto na stronie.

Ankietę dotyczącą pomysłu tworzenia łąk kwietnych i zielonych przystanków, a także zarezerwowania środków na ten cel w samorządowym budżecie na 2020 rok, można wypełnić na platformie UM Żarów. Sondaż potrwa do 31 października 2019 roku.

/UM Żarów, opr. mn/

Poprzedni artykułCzołówka i nieudane cofanie
Następny artykułNa horyzoncie mecz z beniaminkiem ligi [BĘDZIE RELACJA LIVE]