Strona główna 0_Slider O stanikach i durszlakach na głowie. Radny powiatowy zabiera głos na sesji

O stanikach i durszlakach na głowie. Radny powiatowy zabiera głos na sesji

12

Chociaż powiat świdnicki najpewniej nie pójdzie śladem swojego imiennika z województwa lubelskiego i nie przyjmie deklaracji „powiatu wolnego od LGBT”, wymianę zdań na sesji rady powiatu wywołała ubiegłotygodniowa akcja „Tęczowy piątek”, w której symboliczne wzięli udział niektórzy uczniowie oraz nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

W jednej ze szkół ponadpodstawowych na terenie Świdnicy propagowanie środowiska LGBT miało miejsce. Uczniowie przyszli w ten piątek do szkoły ubrani na kolorowo, a nauczyciele – oczywiście nie wszyscy, tylko niektórzy – w klapie mieli przypiętą flagę organizacji LGBT. Sensowne wydaje się pytanie, czy pan starosta był poinformowany o tej akcji. Czy było wcześniej odpowiednio powiadamiane środowisko uczniowskie? Czy została również powiadomiona rada rodziców? Czy była to tylko akcja dyrektora szkoły, który nikogo o tym nie powiadomił? – pytał radny Andrzej Zadziorski podczas październikowej sesji Rady Powiatu Świdnickiego.

Pragnę zaznaczyć, że każdy człowiek ma prawo do szacunku bez względu na status społeczny, kolor skóry, jak również orientację seksualną. Jak widzimy z mediów, a każdy to widzi, jak człowiek w paradzie idzie po ulicy ze stanikiem kobiecym na głowie, czy prowadzi drugiego człowieka ze smyczą, czy profanuje mszę świętą i zakłada durszlak na głowę, to czy w naszym powiecie, w naszych szkołach takie promowanie organizacji LGBT jest potrzebne? Szkoła w swoim statucie ma wpisane naukę i wychowanie, natomiast propagowanie skrajnych orientacji, jak również uprawianie polityki w szkole jest co najmniej nie na miejscu – podkreślał Zadziorski.

Wskazał przy tym, że „siostrzany” powiat świdnicki przyjął w marcu 2019 roku deklarację „powiat wolny od LGBT”, kładąc nacisk właśnie na szkoły i młodzież. – Nie chcę, żebyśmy tutaj takie deklaracje składali, bo przynależność partyjna nam na to nie pozwoli, ale przynajmniej proszę pana starostę o zapytanie się dyrektora II LO, czy to była jednorazowa akcja, czy to będzie systematyczne – dopytywał radny.

Do zapytania radnego krótko ustosunkował się Piotr Fedorowicz. – Jeżeli pan radny ma wiedzę, że działy się jakieś rzeczy zabronione, to trzeba było powiadomić organa ścigania, bądź też policję. Ja nie słyszałem, by ktoś przychodził do szkoły w durszlaku, czy też w staniku założonym na głowę – stwierdził starosta świdnicki. Uwag radnego Zadziorskiego nie skomentował dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, Jacek Iwancz. Zaznaczył jednak, że w szkole żadnych oficjalnych wydarzeń z okazji „Tęczowego piątku” nie było.

Tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji „Tęczowy piątek” odbyła się 25 października. Jej celem jest okazanie wsparcia nękanej na co dzień młodzieży LGBT i pokazanie, że każdy może czuć się bezpiecznie, będąc sobą. „Tęczowy piątek” co roku budzi kontrowersje. Inicjatywie zdecydowanie sprzeciwił się Episkopat Polski, Ministerstwo Edukacji Narodowej apelowało do rodziców o zwrócenie uwagi na potencjalne zagrożenia i zachęcało uczniów, by tego dnia ruszyli sprzątać cmentarze.

Michał Nadolski
[email protected]