Strona główna 0_Slider Świdnickie mieszkania komunalne: niemal połowa bez łazienek, 2/3 bez c.o.

Świdnickie mieszkania komunalne: niemal połowa bez łazienek, 2/3 bez c.o.

10

Ponad 870 mieszkań komunalnych nie ma łazienki, a ponad 1200 wciąż nie jest podłączona do sieci ciepłowniczej – wynika ze sprawozdania opracowanego przez świdnicki magistrat. 

Według stanu na koniec I półrocza 2019 roku, Świdnica miała 1848 mieszkań komunalnych, przy czym użytkowane były 1702 z nich. W sprawozdaniu dotyczącym „stanu komunalnego zasobu Gminy Miasto Świdnica” przedstawiono informacje dotyczące stanu technicznego miejskich lokali.

Zasoby mieszkaniowe Gminy Miasto Świdnica w znacznej większości – około 87% (431 budynków) – usytuowane są w budynkach sprzed I i II wojny światowej. Jedynie około 13% budynków (65) i lokali to obiekty wybudowane po 1945 roku, w tym 11 budynków wybudowanych lub wyremontowanych kapitalnie przez gminę w XXI wieku. Lokale w nowych budynkach wyposażone są w media takie jak centralne ogrzewanie, we i łazienka. W starszych budynkach niewiele mieszkań wyposażonych jest w łazienkę i c.o. Część budynków węzły sanitarne nadal posiada w częściach wspólnych – na klatkach schodowych – stwierdzono w opracowaniu.

Zgodnie z przygotowanym zestawieniem, w 872 mieszkaniach komunalnych (47,18%) nie ma łazienki w lokalu, w 755 (40,85%) nie ma toalety w lokalu, 1253 (67,80%) nie są podłączone do centralnego ogrzewania, a w przypadku 82 (4,43%) brak jest instalacji wodno-kanalizacyjnej. 120 lokali mieszkalnych (6,49%) ma ciemną kuchnię, 149 (8,06%) ma wspólny przedpokój, 59 (3,19%) mieści się na poddaszu, 156 (8,44%) w oficynie, natomiast 3 mieszkania (0,16%) – w suterenie. W sumie niepełne wyposażenie techniczne występuje w 1436 lokalach (77,70%).

W dokumencie, który oficjalnie zostanie przedstawiony podczas październikowej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy, wskazano równocześnie, że gmina od lat zmierza do poprawy stanu technicznego budynków i mieszkań. Realizowane jest to poprzez udzielanie wspólnotom mieszkaniowym dotacji na remonty dachów i elewacji, prowadzenie rewitalizacji dzięki wsparciu ze środków unijnych, zmianę systemu ogrzewania, a także remontowanie najbardziej wyeksploatowanych części budynków komunalnych (roboty dekarskie, ogólnobudowlane, stolarskie, elektryczne i instalacyjne). – Plany remontowe sporządzane są na podstawie przeglądów technicznych budynków i interwencji lokatorów. W pierwszej kolejności realizowane są prace wymagające najpilniejszej interwencji. Niewystarczające środki finansowe powodują, że trudno jest utrzymać komunalny zasób mieszkaniowy w co najmniej niepogorszonym stanie – zaznaczono w sprawozdaniu.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułO czym nie rozmawiać w pracy?
Następny artykułZapisują „na kolędę”. Kolejny pomysł oszustów