Strona główna 0_Slider Rusza akcja „Znicz 2019”. Od czwartku więcej policji przy cmentarzach i na...

Rusza akcja „Znicz 2019”. Od czwartku więcej policji przy cmentarzach i na drogach

0

Przełom października i listopada to rokrocznie okres wzmożonego ruchu na polskich drogach. Szczególnie widoczny jest on w okolicach cmentarzy, kościołów i na trasach dojazdowych do miast. Na większą ilość pojazdów i pieszych reagować będą policjanci w ramach akcji „Znicz 2019”, która potrwa od 31 października do 3 listopada.

W tym okresie świdniccy oraz dolnośląscy policjanci będą prowadzić wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku podczas dni zadumy i pamięci o zmarłych. – Funkcjonariusze ruchu drogowego będą realizować czynności mające na celu ograniczenie tych zachowań na drodze, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W celu zapewnienia użytkownikom dróg bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu oraz utrzymania płynności ruchu, mundurowi z całego Dolnego Śląska wzmogą intensywność kontroli na głównych ciągach komunikacyjnych naszego województwa – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji

Przypomina przy tym, że w okresie jesienno-zimowym pogorszeniu ulegają warunki atmosferyczne, co w połączeniu ze świątecznym wzrostem natężenia ruchu, utrudnia poruszanie się kierowcom. – Mgła i padający deszcz często ograniczają nam widoczność i wydłużają czas reakcji na zagrożenie na drodze. Dostosujmy więc prędkość do panujących warunków drogowych. Warto jechać wolniej, aby bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży. Również piesi, którzy są szczególnie narażeni na udział w zdarzeniach drogowych, muszą swoim zachowaniem zadbać o własne bezpieczeństwo. Przechodzenie przez jezdnie powinno odbywać się tylko na oznaczonych przejściach dla pieszych lub wyznaczonych w tym okresie miejscach – wskazuje rzecznik policji.

W czasie trwania akcji Znicz policjanci szczególną uwagę poświęcą przestrzeganiu ograniczeń prędkości – zwłaszcza na obszarze zabudowanym, stosowaniu pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci, sprawdzaniu trzeźwości kierowców, respektowaniu ograniczeń oraz zakazu ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów, właściwego używaniu świateł zewnętrznych pojazdów, stosowaniu przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

Oczywiście policjanci obejmą również swoim nadzorem te miejsca, gdzie nastąpią zmiany w organizacji ruchu, zwłaszcza w okolicach cmentarzy i tam gdzie ruch dla pojazdów zostanie całkowicie zamknięty. W razie potrzeby mundurowi będą ręcznie kierować ruchem, aby nie dopuścić do zatorów i nadmiernych utrudnień. Należy zaznaczyć, że ogół czynności podejmowanych przez policjantów będzie miał przede wszystkim charakter pomocowy. Funkcjonariusze będą informować, doradzać i objaśniać wszystkie niejasności związane ze zmianami w organizacji ruchu, aby każdy mógł bezpiecznie dotrzeć w miejsce spoczynku swoich bliskich oraz bez utrudnień i w spokoju uczcić ich pamięć – zaznacza Ząbek.

Oprócz wzmożonych działań drogówki, w działania zaangażowani będą również policjanci z pionów prewencji i kryminalnego, którzy będą patrolować okolice cmentarzy i terenów przykościelnych, a także nadzorować komunikację zbiorową.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułOsadzeni i leśnicy uprzątnęli zapomniany cmentarz w Modliszowie [FOTO]
Następny artykułNowa praca – jak przebrnąć przez pierwszy dzień?