Strona główna Bez kategorii Nowa praca – jak przebrnąć przez pierwszy dzień?

Nowa praca – jak przebrnąć przez pierwszy dzień?

0

Pierwszy dzień w nowej pracy to wiele wrażeń i emocji. To czas poznawania współpracowników, przełożonych i obowiązków. Z jednej strony pojawia się ciekawość i chęć przyjęcia wszystkiego, co nowe. Z drugiej – trudno pozbyć się obaw o pierwsze wrażenie i o to, jak wpłynie ona na dalszą relację.

Zabierz ze sobą dobre nastawienie
Nie przez przypadek nowe stanowisko przypadło w udziale właśnie Tobie. Atrakcyjne oferty pracy cieszą się dużym powodzeniem. Odpowiada na nie wielu kandydatów. Konkurencja jest duża. Zwłaszcza gdy wymarzona praca dostępna jest za pośrednictwem ogólnodostępnych serwisów internetowych, np. Pracuj.pl.

Skoro udało Ci się przebrnąć przez wszystkie etapy rekrutacji i ostatecznie podpisać umowę, jesteś odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Pracodawca uwierzył w Twoje kompetencje i predyspozycje. Zrób to samo i pierwszego dnia idź do pracy z dobrym nastawieniem. Miej pewność, że podołasz nowym obowiązkom.

Do współpracowników podejdź z życzliwością
Dobra atmosfera w pracy pomaga w wykonywaniu zadań. Współpraca w zgranym zespole przydaje się w pokonywaniu trudności. Warto więc już pierwszego dnia zadbać o dobre relacje z nowym zespołem. Do pracy zabierz więc ze sobą zapas cierpliwości i życzliwości. Przygotuj się na powtarzające się pytania o twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe i zainteresowania. Nowi współpracownicy będą zainteresowani twoją osobą. Odpowiadaj im cierpliwie i daj szansę poznać Cię z jak najlepszej strony.

Nie bój się zadawania pytań
Korzystaj z doświadczenia osób, które zdążyły już zadomowić się w firmie. Zadawaj im pytania, proś o porady i wsparcie. Zapytaj szefa, czy w zespole jest ktoś, kto mógłby być Twoim mentorem. Nie bój się, że takie zachowanie przedstawi Cię jako osobę niekompetentną. Wręcz przeciwnie – pokaż profesjonalizm i skrupulatność w przygotowaniu się do realizacji nowych zadań.

Punktualność – nie zapomnij o niej
Jedną z najgorszych rzeczy, jaka może przytrafić się pierwszego dnia w pracy, jest spóźnienie. Zrób wszystko, by tego uniknąć. Wieczorem przygotuj sobie ubranie i ustaw budzik o pół godziny wcześniej. Sprawdź, jakie masz połączenia z dojazdem i wybierz takie, które da Ci zapas czasu przed rozpoczęciem pracy.

Punktualność dotyczy również chwili wyjścia z firmy. Nie rób tego wcześniej niż dotychczasowi pracownicy. Nie sugeruj już pierwszego dnia w nowym miejscu, że jesteś osobą szukającą okazji do unikania obowiązków.

/Artykuł sponsorowany/