Strona główna 112 Policyjny pościg za motorowerem. Zaczęło się od jazdy bez kasku

Policyjny pościg za motorowerem. Zaczęło się od jazdy bez kasku

2

Policjanci ze świdnickiej drogówki zatrzymali po pościgu 55-latka kierującego motorowerem. Powodem ucieczki mężczyzny był dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi, a także szereg innych przewin. Teraz losem nieodpowiedzialnego kierowcy zajmie się sąd. Mężczyźnie może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Do pościgu doszło 25 października na drodze krajowej nr 35 pomiędzy Świdnicą a Świebodzicami. – Funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zauważyli mężczyznę kierującego motorowerem bez kasku ochronnego. Kierującemu nakazano zatrzymanie pojazdu, używając do tego sygnałów świetlnych i dźwiękowych, jednak nie nakłoniły one kierowcy do zdjęcia nogi z gazu – widząc radiowóz rozpoczął on ucieczkę. Funkcjonariusze podjęli pościg radiowozem z włączonymi sygnałami pojazdu uprzywilejowanego. 55-latek nie zatrzymywał się, mimo wydawanych poleceń – relacjonuje Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Mężczyzna jednak szybko został zatrzymany przez policjantów. Szybko okazało się, co było powodem ucieczki mężczyzny. – Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych wyszło na jaw, że 55-latek ma aktywny dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ponadto w trakcie dalszych czynności okazało się, że pojazd nie był dopuszczony do ruchu oraz nie posiada aktualnego obowiązkowego ubezpieczenia OC – wylicza Ząbek.

55-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego za popełnione wykroczenia został ukarany mandatem, jednak równie łagodnie nie zakończy się jego ucieczka. – Od dnia 1 czerwca 2017 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, które zakładają surowe kary dla piratów drogowych. Warto pamiętać, że kary dotyczą nie tylko prowadzenia samochodów, ale wszystkich pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym. W myśl obowiązujących przepisów, niezatrzymanie się do kontroli drogowej na żądanie policji to przestępstwo z art. 178b kodeksu karnego, za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności – przypomina rzecznik KPP Świdnica.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułObowiązki doradcy kredytowego od A do Z
Następny artykułUkradł krzyż „dla kolegi”. Zatrzymali go strażnicy