Strona główna Wydarzenia Obowiązki doradcy kredytowego od A do Z

Obowiązki doradcy kredytowego od A do Z

0

Osoba doradcy kredytowego w wielu kręgach nie wzbudza uczucia zaufania. Osoby starające się o kredyt, lub dopiero rozważające jego zaciągnięcie, mają wiele obaw i wątpliwości przed rozpoczęciem współpracy z doradcą kredytowym. Uważają one bowiem, że za poradami doradcy kryje się jedynie jego własny interes i chęć zarobienia jak największej prowizji, a warunki kredytowania dla jego klientów są nieistotne i zostają zepchnięte na dalszy plan.

Nic bardziej mylnego! Doradca kredytowy może bardzo pomóc w wyborze odpowiedniego banku na zaciągnięcie kredytu i otrzymanie pożyczki na najlepszych warunkach. Co warto wiedzieć o doradcy kredytowym i co wchodzi w skład jego zadań? Dlaczego warto wykorzystać wiedzę doradcy kredytowego, kiedy stoimy przed zaciągnięciem zobowiązania nawet na kilkaset tysięcy złotych?

Doradca kredytowy – kim jest?
Zanim zajmiemy się obowiązkami doradcy kredytowego, warto pokrótce wspomnieć, kim taka osoba jest. Doradca kredytowy to osoba działająca niezależnie od banków, wykazująca się dużą wiedzą ekonomiczną i finansową, posiadająca odpowiednie uprawnienia i doświadczenie wykorzystywane do efektywnego doradztwa kredytowego. Bardzo często doradca kredytowy posiada wyższe wykształcenie kierunkowe, miał za sobą epizod w pracy w banku lub innej instytucji finansowej, a dodatkowo dalej kształci się w tym zakresie. Korzystając z usług sprawdzonego i zaufanego doradcy kredytowego, masz pewność, że zaproponowane oferty kredytowe będą równie godne zaufania.

Obowiązki doradcy kredytowego
Doradca kredytowy ma dużo więcej obowiązków niż wyłącznie prezentowanie ofert czy, jak niektórzy bardzo mylnie myślą, uśmiechanie się do klienta do momentu podpisywania umowy. Praca doradcy zaczyna się już przed jakimkolwiek kontaktem z klientem czy ostateczną decyzją klienta o podjęciu współpracy. Jak to możliwe? Doradca w swoim własnym zakresie i czasie sprawdza oferty banków, by być na bieżąco ze wszystkimi możliwościami i nowościami. W ten sposób może od pierwszych sekund rozmowy z potencjalnym klientem wskazać najlepsze oferty na rynku i wzbudzić zaufanie.

Co jednak wchodzi w skład obowiązków wobec każdego klienta? Dobry doradca finansowy robi odpowiedni research i badanie, aby poznać potrzeby, możliwości i oczekiwania Klienta. Pomaga także obliczyć zdolność kredytową na podstawie historii kredytowej, zarobków czy rodzaju zatrudnienia. Posiadając te dane, oraz wyniki swoistej ankiety przeprowadzonej na kliencie, doradca kredytowy sprawdza, które banki mogą zaoferować najlepsze warunki kredytowania. Oczywiście, są to warunki wstępne, które mogą być nieco zmodyfikowane w momencie samego wnioskowania. Może także okazać się, że wybrane banki po głębszej analizie i tak odrzucą wniosek. Jako osoba z zewnątrz, starająca się o kredyt, możemy nie wiedzieć o wszystkich obostrzeniach i możliwościach poszczególnych banków. Doradca kredytowy, bazując na własnym doświadczeniu i setkach wypełnionych wniosków z klientami, często posiada taką wiedzę i chętnie się nią dzieli. Może na przykład wskazać bank, który z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjmie wniosek, może także podzielić się opinią o innych bankach, które długo procesują wnioski.

Sam wybór banku z klientem to czynność, z którą wiąże się bardzo dużo zadań doradcy kredytowego. Oprócz wielu telefonów, wiadomości czy maili wymienianych z klientem, doradca pomaga mu w wypełnieniu wniosków kredytowych, zgromadzeniu potrzebnej dokumentacji (często kontaktując się, na przykład, z deweloperem w sprawie dodatkowych dokumentów) i załatwianiu innych formalności, na przykład umów przedwstępnych. Dobór odpowiedniego banku do możliwości spłacania kredytu, wzięcie pod uwagę potencjalnego okresu kredytowania czy wysokości wkładu własnego – to wszystko leży w kompetencjach i obowiązkach doradcy kredytowego, który dba o interes swoich klientów.

Po uzyskaniu akceptacji banku, doradca często towarzyszy klientowi w samym oddziale podczas podpisywania umowy, sprawdza razem z klientem warunki kredytu hipotecznego i jest z klientem w momencie składania przez niego podpisu na dokumencie.

Praca doradcy nie kończy się jednak na podpisaniu umowy w banku. Doradca finansowy służy pomocą, radą i doświadczeniem także w przypadku innych produktów finansowych, takich jak ubezpieczenia. Warto tu zaznaczyć, że ubieganie się o kredyt hipoteczny wymaga od nas przedłożenia ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia nieruchomości. Doradca ma nie tylko odpowiednią wiedzę w zakresie takich produktów, ale często dysponuje też atrakcyjnymi zniżkami na ubezpieczenie, co może spowodować, że zapłacimy o wiele mniej.

Co jeszcze warto wiedzieć o doradcy kredytowym?
Pracę doradcy kredytowego cechuje wiele obostrzeń. Przede wszystkim warto w tym miejscu obalić kolejny mit o pracach doradców kredytowych: doradcy nie pobierają dodatkowej prowizji od klientów, nie prezentują także ofert powiększonych o dodatkowe opłaty i marże. Jak doradcy zarabiają pieniądze? To bank rozlicza się z doradcami kredytowymi, którzy otrzymują wynagrodzenie (przeczytaj więcej na stronie niezależnego eksperta kredytowego Michała Dawidowicza), nie odbija się ono jednak na wysokości kredytu. Zarówno w oddziale banku, jak i u doradcy finansowego, otrzymamy dokładnie te same warunki kredytowania. Oferta otrzymana od doradcy finansowego nie będzie niekorzystna – będzie taka sama jak ta, otrzymana bezpośrednio w banku. Za wyborem doradcy finansowego stoi jednak bardziej spersonalizowane podejście, wiedza i doświadczenie, które posiada w zakresie ofert wielu różnych banku. W oddziale banku dowiemy się bowiem wszystkiego, ale jedynie o banku, w którym właśnie jesteśmy.

Doradca kredytowy może także pomagać w przyszłości, już po zaciągnięciu kredytu, na przykład przy zakupie ubezpieczenia na samochód lub ubezpieczenia dla partnera. Będzie służył pomocą także w przypadku kredytów konsolidacyjnych lub innego rodzaju pożyczek. Doradca kredytowy jest ekspertem w dziedzinie kredytów hipotecznych, ale nie tylko.

Wykorzystanie doradcy kredytowego w swoich staraniach o kredyt może oszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Zamiast odwiedzać kilkanaście placówek banku, lepiej zaufać doradcy. Doradca kredytowy jest w stanie przedstawić rzetelną ofertę wszystkich wybranych, lub kwalifikujących się do danego przypadku, banków, porównać wszystkie opcje i pozwolić wybrać najlepszą. Posiadając za sobą lata doświadczenia i współpracy z bankami, zna arkana tej pracy i wszystkie „smaczki”, które potrafią ukrywać banki. Jeśli stoisz przed decyzją o zaciągnięciu kredytu, skorzystanie z usług doradcy finansowego może być strzałem w dziesiątkę.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSpódnice damskie na jesień – co będziemy nosić?
Następny artykułPolicyjny pościg za motorowerem. Zaczęło się od jazdy bez kasku