Strona główna 0_Slider Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla

Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla

44

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Nagrodę Nobla za 2019 rok otrzymał Austriak Peter Handke. Do tej pory polskimi laureatami literackiej Nagrody Nobla byli Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz. 

Olga Tokarczuk debiutowała w 1979 roku jak autorka opowiadań w czasopiśmie “Na przełaj”. W 1989 roku ukazał się jej tomik poetycki, a w roku 1993 pierwsza powieść “Podróż ludzi Księgi”, za którą otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Książek. Akcja jej drugiej powieści “E.E.” osadzona jest we Wrocławiu początku XX wieku. Jest autorką wielu książek – powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy.

Jest laureatką licznych polskich i zagranicznych nagród literackich oraz jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych polskich pisarek. W 2010 roku została odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2018 roku otrzymała prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera.

Z Dolnym Śląskiem związana jest od ponad 30 lat. Mieszka we Wrocławiu oraz w Krajanowie w Kotlinie Kłodzkiej. Tokarczuk kilkukrotnie gościła w Świdnicy, ostatnio w grudniu 2018 roku.

/PAP, opr. mn/