Strona główna 0_Slider Miejskie słupy ogłoszeniowe w opłakanym stanie

Miejskie słupy ogłoszeniowe w opłakanym stanie

0

Jest ich w Świdnicy 29 i tylko jeden jest wzorowo zadbany. Miejskie słupy ogłoszeniowe w Świdnicy częściej straszą, niż reklamują.

Słupy ogłoszeniowe jako formę zewnętrznej reklamy wymyślił niemiecki drukarz Ernst Litfass w 1854 roku. Betonowe owalne instalacje karierę zrobiły na przełomie wieku XIX i XX i służyły nie tylko do zamieszczania reklam, ale także ważnych obwieszczeń czy doniesień z frontów wojennych. W Świdnicy dwa takie słupy można dostrzec na archiwalnych fotografiach z placu Grunwaldzkiego i placu św. Małgorzaty. Do dzisiaj, mimo gigantycznego rozwoju platform informacyjnych, słupy nadal z powodzeniem pełnią swoją rolę.

Z racji tego, że reklama ma dotrzeć do jak najszerszego grona, słupy od początku lokowano w miejscach szczególne uczęszczanych. Podobnie jest i dzisiaj. 29 świdnickich słupów stoi na Rynku, na placu Grunwaldzkim, na placu św. Małgorzaty, na 14 ulicach Osiedla Młodych, są w również w dzielnicy Kraszowice, nad zalewem Witoszówka i na Zarzeczu.

Zdjęcie wykonane w 1941 roku. Fotografia ze strony Świdnica Moje Miasto

Na przedwojennych fotografiach widać, że funkcję reklamową słupów brano sobie do serca. Były zadbane i ozdobione daszkami. Dzisiaj niemal wszystkie – z wyjątkiem słupa stojącego tuż przy wejściu do biur Świdnickiego Ośrodka Kultury, większość jest zaniedbana i mocno wyeksploatowana, na nielicznych utrzymały się ozdobne daszki. Na tle wyremontowanych kamienic, dworca, odnowionych budynków na osiedlach wyglądają nie najlepiej.

Za umieszczanie na słupach plakatów odpowiada Świdnicki Ośrodek Kultury. I jak się okazuje, te nośniki informacji zarabiają niemałe pieniądze. Za rok 2018: przychód 39.990,32 zł, – za rok 2019: przychód 20.571,61 zł – podała Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Na nasze pytania, dlaczego słupy są tak zaniedbane, ile w ostatnich latach wydano na ich remonty, ile kosztuje utrzymanie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Rzeczniczka poinformowała jedynie ogólnikowo: Odnawianie słupków prowadzone będzie sukcesywnie, w miarę posiadanych środków. 

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułJacek Iwancz: „Nie bądź obojętny – idź na wybory!”
Następny artykułMistrzowski pas postara mu się odebrać Brazylijczyk Fonseca [VIDEO]