Strona główna 0_Slider Ponad stu japońskich chórzystów w świdnickim Kościele Pokoju

Ponad stu japońskich chórzystów w świdnickim Kościele Pokoju[FOTO]

1

W setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Polską w świdnickim Kościele Pokoju odbył się wyjątkowy koncert. W „Modlitwie o pokój” wystąpiło 112. chórzystów i pięciu solistów pod dyrekcją Susumu Ueda.

63-letni kompozytor jest między innymi autorem muzyki do oficjalnego hymnu Igrzysk Olimpijskich 1998 roku w Nagano. Jego projekt „Requiem”, na dwustuosobowy chór i orkiestrę, powstał dla upamiętnienia jednego z najtragiczniejszych w historii Japonii trzęsień ziemi, w okręgu Hanshin. W jego wyniku 17 stycznia 1995 roku zniszczone zostało półtora milionowe miasto Kobe, w którym zginęły 6434 osoby. Premiera „Requiem” odbyła się 17 stycznia 2010 roku, podczas koncertu pamięci ofiar trzęsienia ziemi, który co roku organizowany jest w Kobe. W zamyśle kompozytora, utwór jest nie tylko upamiętnieniem tragedii Kobe, ale także hołdem oddanym ofiarom klęsk żywiołowych i wojen na całym świecie i wielką modlitwą o pokój.

Od czasu premiery kompozycja wykonywana była w wielu naznaczonych historią japońskich miastach, między innymi w Tokyo, Hiroshimie, Nagasaki, Okinawie, Sayo-cho oraz w Europie: w Pradze, Wiedniu, Watykanie, Asyżu i Florencji. Podczas koncertu w Świdnicy japońskim muzykom towarzyszył na organach Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju.

/opr. red./

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚwietny Słobodzian, fantastyczne emocje w Wałbrzychu
Następny artykułStartują XXIV Dni Gór [PROGRAM]