Strona główna 0_Slider Kapsuła czasu w kopule na budynku II LO w Świdnicy

Kapsuła czasu w kopule na budynku II LO w Świdnicy [FOTO/VIDEO]

0

Zdjęcia uczniów, monety i listy do przyszłych pokoleń zostały dzisiaj zamknięte w kapsule czasu, która trafiła do kopuły na dachu II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha przy ul. Równej w Świdnicy. Okazję stworzył trwający właśnie remont dachu i ozdobnej wieżyczki.

Szkoła została wybudowana w 1903 roku. – Niestety, podczas remontu nie znaleźliśmy żadnego przesłania od naszych niemieckich poprzedników. Być może pierwsza kapsuła została zabrana podczas poprzednich remontów – mówi Jacek Iwancz, dyrektor szkoły.

Dzisiaj do iglicy nad wieżyczką zostały włożone przedmioty, dokumenty i przesłanie, które na pewno ucieszy kolejne pokolenia.

W kapsule umieszczono:

1.Cztery zdjęcia nauczycieli, młodzieży i pracowników szkoły wykonane przed wejściem do budynku szkoły 29 października 2019r. Zdjęcie wykonane dzięki uprzejmości portalu informacyjnego Swidnica24.pl, fotografie wykonał Dariusz Nowaczyński.

2.Krótkie historie: II Liceum Ogólnokształcącego oraz Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych.
3.Książka autorstwa Tomasza Grudzińskiego (absolwenta II LO) o przedwojennej historii szkoły.
4.Kopia Uchwały NR XXX/298/2017 Rady Powiatu w Świdnicy z dnia 4 października 2017r. w sprawie nadania imienia szkole.
5.Wykaz pracowników szkoły.
6.16 listów do przyszłych pokoleń od uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, wraz ze zdjęciami i wykonanymi własnoręcznie pracami.
Wersja elektroniczna zdjęć z wydarzeń szkolnych w ostatnich latach zapisane na nośniku.
7.Tarcze Absolwenta II LO wręczane uczniom na zakończenie szkoły. Ulotka rekrutacyjna, przykład listu gratulacyjnego dla rodziców, zaproszenie na Studniówkę 2018.
8.Informacje prezentujące pracę nauczycieli ze Słuchaczami szkoły dla dorosłych.
Kartka świąteczna od byłego dyrektora szkoły – Zenona Michalczyka.
9.Kilka zaproszeń na bieżące wydarzenia (Dni Gór, ŚOK, Fundacja Krzyżowa), kilka monet.

W kapsule umieszczono przedmioty przekazane przez prezydent Świdnicy,  Beatę Moskal-Słaniewską  – srebrny medal Wieża ratuszowa w Świdnicy, wybity w 2012r., medal Książę Piastowski Bolko II Mały, wybity w 2018r., a także
przekazany przez Piotra Fedorowicza – starostę świdnickiego film nakręcony z okazji 20-lecia Powiatu Świdnickiego oraz dokumentacja wystawy przygotowanej z tej uroczystości. Do kapsuły trafiły także 2 egzemplarze najstarszego tygodnika lokalnego „Wiadomości Świdnickie”, które przekazał redaktor naczelny Rafał Pawłowski oraz biuletyn MBP.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński