Strona główna 0_Slider Kampania pod znakiem obietnic, spotkań i pociętych banerów. Od północy cisza wyborcza

Kampania pod znakiem obietnic, spotkań i pociętych banerów. Od północy cisza wyborcza

2

13 października 2019 roku odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Przedwyborcza kampania przyniosła wiele obietnic, które padały zarówno na wyborczych konwencjach, licznych konferencjach i spotkaniach, ale też podczas indywidualnych rozmów parlamentarnych kandydatów z wyborcami. W walce o głosy wszechobecne były też plakaty, bilbordy i ulotki. Dochodziło też do aktów wandalizmu. O północy rozpoczyna się cisza wyborcza, oznaczająca chwilę wytchnienia od politycznego zgiełku.

W ostatnich tygodniach sporo uwagi przykuwała kwestia dewastowania wyborczych plakatów. Zniszczone, pocięte i pomalowane zostały m.in. plakaty kandydatów Prawa i Sprawiedliwości zawieszone na ogrodzeniu przy skrzyżowaniu ulic Łukasińskiego i Stęczyńskiego, wiszący przy ulicy Jodłowej baner Katarzyny Mrzygłockiej z Koalicji Obywatelskiej, czy też materiały promujące Kornelię Lech z Lewicy oraz Jacka Iwancza z KO.

Do licznych aktów wandalizmu doszło także w innych miejscowościach powiatu świdnickiego oraz okręgu wałbrzyskiego. Na kilku plakatach Michała Dworczyka i Grzegorza Grzegorzewicza domalowane zostały swastyki, a zdjęcia kandydatów upodobnione zostały do Adolfa Hitlera. Regularnie dewastowane były też bilbordy rozwieszone wzdłuż ulicy Świdnickiej w Strzegomiu.

Ostatnie godziny kampanii
O północy z piątku na sobotę rozpoczyna się cisza wyborcza. Od tej godziny aż do zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

Plakaty, banery i ulotki poszczególnych komitetów wyborczych będą mogły pozostać na dotychczasowych miejscach. W czasie ciszy wyborczej nie mogą być jednak przemieszczane, np. na samochodach. Zabroniona jest agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje.

Również od północy z piątku na sobotę aż do zakończenia głosowania zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych sondaży opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Przypominamy, zabronione jest także pisanie komentarzy – łamiących zasady ciszy wyborczej – na portalach internetowych i w serwisach społecznościowych.

Głosowanie w niedzielę od 7.00
Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 roku. Głosowanie rozpocznie się o godzinie 7.00 i potrwa – jeżeli nie dojdzie do poważniejszych zakłóceń ciszy wyborczej i procesu głosowania – do godziny 21.00. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

W okręgu wyborczym nr 2, obejmującym miasto Wałbrzych oraz powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki, wyborcy zadecydują o 8 mandatach poselskich. Z kolei z senackiego okręgu świdnicko-wałbrzyskiego wybrany zostanie jeden senator. Z pełną listą kandydujących można się zapoznać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. W poświęconym tegorocznym wyborom serwisie można też sprawdzić, gdzie będzie można oddać głos.

Pierwsze informacje w sprawie frekwencji wyborczej będą ogłaszane podczas konferencji Państwowej Komisji Wyborczej w niedzielę o godzinie 13.30, 18.30 i 22.00. Cząstkowe, nieoficjalne wyniki głosowania mają być ogłaszane od poniedziałkowego poranka.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPiece węglowe odłączone, gazowych nie ma. Mieszkańcy Spółdzielczej marzną
Następny artykułCzas na siatkarskie derby w II lidze