Strona główna 0_Slider Dworzec w Imbramowicach do remontu. Na swoją kolej czeka Strzegom

Dworzec w Imbramowicach do remontu. Na swoją kolej czeka Strzegom

5

Wiosną 2021 roku podróżni otrzymają do swojej dyspozycji wyremontowany dworzec w Imbramowicach. To jeden z pięciu obiektów znajdujących się przy linii kolejowej Wrocław – Jelenia Góra, których modernizacja ruszy w najbliższym czasie. W środę padła też zapowiedź wykonania remontu ponad 160-letniego dworca w Strzegomiu.

Dworzec w Strzegomiu, wizualizacja odnowionej poczekalni w Imbramowicach, dworzec w Imbramowicach

Oprócz dworca w Imbramowicach, do początku 2021 roku modernizację przejdą obiekty na stacjach i przystankach: Wałbrzych Główny, Kąty Wrocławskie, Boguszów Gorce Zachód oraz Smolec. – Modernizowane dworce łączy coś więcej niż położenie przy tej samej trasie kolejowej. Każdy z nich zostanie poddany przebudowie zgodnie z przyjętymi przez PKP S.A. standardami stosowanymi przy wszystkich realizowanych inwestycjach dworcowych. Naszym celem jest tworzenie miejsc obsługi pasażerów, które spełniają oczekiwania wszystkich grup podróżnych, w tym osób starszych, podróżujących z dziećmi czy z dużymi bagażami oraz pasażerów z niepełnosprawnościami – zadeklarował Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

We wszystkich pięciu dworcach odnowione zostaną elewacje, stolarka okienna i drzwiowa oraz pokrycia dachów. Wewnątrz powstaną przestrzenie do obsługi pasażerów, w których znajdą się przede wszystkim ogrzewane poczekalnie i ogólnodostępne toalety. Modernizacja pozwoli na eliminację barier architektonicznych: wewnątrz i na zewnątrz budynków. Wykonane zostaną ścieżki prowadzące dla osób niedowidzących i niewidomych oraz tablice dotykowe ze schematami poruszania się po dworcach. W ramach prowadzonych inwestycji uporządkowane i zagospodarowane zostaną także tereny przydworcowe, na których staną ławki i kosze na śmieci. Wymienione zostaną nawierzchnie piesze, pojawią się również stojaki rowerowe oraz nowe miejsca postojowe, w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

W przypadku Imbramowic po modernizacji na dworcu znajdą się: poczekalnia, Biuro Obsługi Klienta, ogólnodostępne toalety, pomieszczenie dla opiekunów dzieci oraz pomieszczenia służące obsłudze ruchu kolejowego. Wartość całej inwestycji to 5,1 mln zł.

9 października padła też deklaracja dotycząca remontu dworca w Strzegomiu, który został oddany do użytku w 1856 roku i jest wpisany do rejestru zabytków. – W 2021 roku przystąpimy do modernizacji kolejnych 150 dworców. Na tej liście znalazł się Strzegom – zaznaczył Golubiewski podczas konferencji prasowej zwołanej na peronie strzegomskiej stacji. – Ten piękny, zabytkowy obiekt i jego remont będzie na pewno wymagający, ale damy sobie z tym radę. Dzisiaj spotkałem się z panem burmistrzem, ponieważ gwarancją poprawności inwestycji jest dobra współpraca z samorządem – podkreślił.

Na owocne współdziałanie liczy też burmistrz Zbigniew Suchyta. Jak zapewnił, gmina zapewni obecnym lokatorom kolejowego budynku lokale w ramach samorządowego projektu budowy mieszkań komunalnych, natomiast po zakończeniu remontu, część dworca może zająć Ośrodek Pomocy Społecznej.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSą pieniądze na miejsca żłobkowe w Strzegomiu
Następny artykułPosadzą Pole Nadziei w Świdnicy