Strona główna 0_Slider Dolnośląski Kongres Obywatelski w Krzyżowej pod znakiem jubileuszy

Dolnośląski Kongres Obywatelski w Krzyżowej pod znakiem jubileuszy [FOTO]

0

Już po raz piąty w Krzyżowej obradowali przedstawiciele organizacji pozarządowych. Około 350 osób wysłuchało przemówień inauguracyjnych i wystąpień gości, a następnie wzięło udział w panelach tematycznych. Jubileuszowy Kongres był też okazją do świętowania jubileuszy 30-lecia Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i 15-lecia Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Już od kilku lat w Krzyżowej odbywa się kongres skupiający przedstawicieli trzeciego sektora w naszym województwie. Hasłem tegorocznego spotkania było „Budowanie sojuszy dla współczesnych wyzwań”. O konieczności zmierzenia się z wyzwaniami, jakie stawia nam współczesny świat mówili otwierający Kongres Maria Mika – prezes Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Robert Żurek, dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Temat ten w swoich wystąpieniach poruszali również goście Kongresu: Wojciech Kaczmarczyk  (dyrektor Narodowego Instytutu Wolności), Cezary Przybylski (Marszałek Województwa Dolnośląskiego), Hans Jörg Neumann (Konsul generalny Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu) oraz Jacek Sutryk (Prezydent Wrocławia).

Na temat relacji pomiędzy samorządem a organizacjami pozarządowymi mówił w swoim wystąpieniu Jan Jakub Wygnański, prezes Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Podkreślił, że oba sektory są sobie potrzebne i razem mogą być bardzo skuteczne.

O wyzwaniach dla kolejnych pokoleń rozmawiali natomiast paneliści: Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, Beata Moskal-Słaniewska – prezydent Świdnicy, Robert Żurek – dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Beata Hernik-Janiszewska – członkini Zarządu Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych,  Robert Drogoś – prezes Zarządu Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych TRATWA. Uczestnicy debaty podkreślali, że wielkie nadzieje wiążą z młodym pokoleniem, któremu należy dać szansę i przestrzeń do działania. Zwłaszcza w kontekście zagrożeń jakimi są kryzys klimatyczny i polaryzacja społeczeństw. Ważnym aspektem jest również edukacja obywatelska i przypominanie o współodpowiedzialności za otaczający nas świat.

Kongres był też okazją do świętowania jubileuszu 30-lecia Fundacji „Krzyżowa” i 15-lecia Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Odbyła się krótka prezentacja dorobku obu organizacji, a uczestnicy kongresu zostali poczęstowani urodzinowym tortem. Spotkanie uatrakcyjniły także występy artystyczne, w tym – krótki spektakl w wykonaniu uczestników projektu Brave Kids z Iranu.

W drugiej części kongresu odbyło się 11 paneli tematycznych, na które wcześniej mogli zapisać się uczestnicy. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. te związane z edukacją młodzieży, dorosłych oraz możliwościami tworzenia międzynarodowych partnerstw w tym obszarze, ale także zagadnienia prawne, dobre praktyki czy wskazówki mające pomóc w funkcjonowaniu organizacji w 3 sektorze.

V Dolnośląski Kongres Obywatelski został zorganizowany przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych oraz Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przy wsparciu Urzędu Miasta w Świdnicy.

/inf. i zdjęcia Fundacja Krzyżowa/

Poprzedni artykułNajgorsze typy współpracowników
Następny artykułOskarżony o wykorzystanie seksualne 5-latka Tomasz Ł. nie przyjechał na proces do Świdnicy