Strona główna Bez kategorii Charakterystyka i działanie pomp centralnego ogrzewania

Charakterystyka i działanie pomp centralnego ogrzewania

0

Instalacja centralnego ogrzewania wymaga wyposażenia w odpowiednią pompę, która odpowiada za rozprowadzanie wody do każdego elementu układu grzewczego. Dobrze dobrana pompa CO przekłada się na ekonomiczne wykorzystanie instalacji. Pompy do centralnego ogrzewania klasyfikowane są między innymi ze względu na możliwości zastosowania, moc użytkową, czy sposób montażu. Nowoczesne urządzenia są ponadto kompatybilne z najczęściej wybieranymi kotłami do centralnego ogrzewania.

Pompa do CO – możliwości zastosowania urządzeń
Pompy obiegowe do CO uważane są za urządzenia niewymagające i bardzo łatwe w utrzymaniu. Wynika to przede wszystkim ze względu na brak konieczności wymiany uszczelnień. W większości przypadków są one wyposażone w nowoczesne silniki, które umożliwiają między innymi regulację prędkości obrotów urządzenia. Dzięki temu ich praca jest automatycznie dopasowana do zmian przepływu wody w instalacji.

Warto zauważyć, że najwyższą sprawność pompa obiegowa wody osiąga przy pracy na największych obrotach. Bardzo ważny jest fakt, że jej wydajność powinna być dokładnie dopasowana do występującego w budynku zapotrzebowania na moc cieplną. Należy przy tym uwzględnić maksymalną temperaturę, jaka jest możliwa do osiągnięcia. Wynika to z różnic objętości wody, która tłoczona jest przez pompę. Automatyzacja instalacji centralnego ogrzewania oparta na zastosowaniu pompki CO z termostatem wpływa głównie na oszczędności. Polega ona na tym, że w momencie, kiedy nie jest konieczna praca urządzenia – silnik sam się wyłącza.

Pompa co na zasilaniu czy powrocie – którą lepiej wybrać?
Pompa CO na powrocie uważana jest za najlepsze rozwiązanie montowane w instalacjach grzewczych, które nie wykorzystują automatyki. Stanowi ona skuteczne zabezpieczenie przed zbyt dużym wzrostem temperatury. W nowoczesnych instalacjach, w których zamontowany jest zawór różnicowy, lepszym rozwiązaniem może jednak okazać się pompa na zasilaniu. Obecnie problem związany z tym, czy lepsza będzie pompa na zasilaniu, czy powrocie przenosi się na obszar rozplanowania  miejsca, w którym zostanie zamontowany zbiornik wyrównawczy.

Czym różnią się obiegowe pompy CO od pomp cyrkulacyjnych?
Różnica pomiędzy tymi dwoma typami urządzeń jest kluczowa. Modele obiegowe to pompy wykorzystywane w systemach CO. Oznacza to, że zapewniają prawidłowy obieg wody w:

  • instalacjach centralnego ogrzewania,
  • wodnym ogrzewaniu podłogowym,
  • klimatyzacji.

Pompy cyrkulacyjne wykorzystywane są natomiast w instalacjach C.W.U. Specjalista ze sklepu internetowego Instalguru zauważa: Pompy CO ze względu na wykorzystane w procesie produkcji materiały nie mogą być montowane w instalacjach wody użytkowej. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pompy centralnego ogrzewania?
Pompa centralnego ogrzewania powinna być wybierana głównie ze względu na parametry techniczne charakterystyczne dla danego urządzenia. Fachowcy podkreślają, że w tym obszarze jest ważna między innymi wydajność pompy. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik. Konieczna jest analiza wymagań instalacyjnych, przy pomocy której zdecydowanie łatwiej można określić wymaganą moc pompy obiegowej.

Istotne będą także także czynniki jak:

  • klasa energetyczna,
  • cena urządzenia,
  • marka.

Wybór odpowiedniej klasy energetycznej urządzenia przekłada się na zmniejszenie rocznego zużycia energii elektrycznej. Nowoczesne modele oferowane przez producentów wpływają na znaczne oszczędności. Szacuje się, że podczas pracy mogą zużywać nawet do 20% mniej energii niż modele standardowe. W przypadku krótkotrwałego użytkowanie nie są zauważalne większe różnice. Jednak biorąc pod uwagę wykorzystywanie pompy przez kilka, czy nawet kilkanaście lat, może to mocno przyczynić się do stabilizacji budżetu domowego.

Najwyższa możliwa wydajność, niezawodność podczas długich lat użytkowania oraz prosta konserwacja to wyznaczniki, które powinny charakteryzować dobrą pompę do centralnego ogrzewania. Nowoczesne urządzenia mogą zakładać także możliwość dopasowania indywidualnych rozwiązań instalacyjnych. Dzięki tym elementom można zapewnić odpowiedni komfort cieplny w domu przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich oszczędności.

/Artykuł sponsorowany/