Strona główna Wydarzenia Angina w ciąży – co powinnaś wiedzieć? Sprawdź sposoby leczenia!

Angina w ciąży – co powinnaś wiedzieć? Sprawdź sposoby leczenia!

0

Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na wszelkie infekcje, w tym nie tylko zwykłe przeziębienia. Jedną z chorób, na które mogą być bardziej podatne, jest angina, inaczej ostre zapalenie gardła. Dolegliwość nie musi być groźna dla płodu, choć nie oznacza to, że nie może mieć na niego wpływu. Można jednak starać się temu zapobiec, wdrażając bezpieczne dla ciężarnej leczenie anginy. Dowiedz się, jak wyleczyć anginę w ciąży i jakie ryzyko niesie ta choroba!

Możliwy wpływ anginy na płód
Niekiedy angina, szczególnie wirusowa, ma przebieg podobny do przeziębienia. Kaszel czy katar zwykle nie są groźne dla płodu, pod warunkiem jednak, że ciąża nie jest zagrożona. W rzadkich przypadkach może dojść również do wywołania w wyniku tych dolegliwości przedwczesnych skurczy.

Skutki anginy w ciąży mogą wyglądać nieco inaczej w przypadku tego schorzenia, najczęściej o etiologii bakteryjnej, podczas którego organizm chorego reaguje wysoką gorączką, co może mieć negatywny wpływ na płód.

Znaczenie ma również etap ciąży, przy czym nie zawsze oznacza to, że najbardziej zagrożona jest ciąża w pierwszym trymestrze. Z jednej strony zakażenie płodu na tym etapie rozwoju rzeczywiście może być dla niego wyjątkowo groźne. Z drugiej jednak do tego typu sytuacji najczęściej dochodzi w trzecim trymestrze, w pierwszym zdarza się to dosyć rzadko.

Diagnozowanie anginy w ciąży
Diagnozę anginy w ciąży, tak samo jak w przypadku innych chorych, zawsze musi postawić lekarz. Wynika to z rozbieżności pomiędzy jej typami, a przede wszystkim różnymi zaleceniami leczenia. Angina wirusowa bardzo często przypomina zwykłe przeziębienie. W jej przebiegu pojawiają się dolegliwości, takie jak ból gardła, kaszel, chrypka czy katar, a także niewielka gorączka i uczucie osłabienia. Również samo leczenie może przypominać walkę z przeziębieniem. W przypadku anginy bakteryjnej, która na szczęście jest rzadszym typem, wśród symptomów zwykle pojawia się również wyższa niż przy chorobie wywołanej przez wirusy temperatura ciała. Dodatkowo na migdałkach często można zauważyć żółtawo-białawy nalot.

Niestety, bez przeprowadzenia dokładniejszych badań praktycznie niemożliwe jest ustalenie, z którym typem anginy ma się do czynienia. Często objawy bywają mylące, a konsekwencje pomyłki mogą nieść ze sobą powikłania i negatywny wpływ na płód.

Angina – leczenie. Jak leczyć różne typy anginy?
Przy podejrzeniu anginy należy natychmiast udać się do lekarza. Tam początkowo specjalista postawi wstępną diagnozę na podstawie oględzin pacjentki, kierując się skalą punktową wg Centroa/McIsaaca. Rezultaty tego badania należy jednak potwierdzić. Specjalista może zalecić pobranie wymazu z gardła chorej i przebadanie go pod kątem paciorkowca z grupy A. Niekiedy zaleca się również morfologię krwi.

W każdym z typów choroby od początku należy wdrożyć metody podobne jak przy przeziębieniu, w tym domowe leczenie anginy. Przede wszystkim ciężarna powinna zostać w łóżku, aby zadbać o odpowiednie ogrzanie ciała. Dodatkowo warto wdrożyć ziołowe płukanki na ból gardła w ciąży, np. z szałwii, oraz apteczne spraye o składzie odpowiednim dla kobiet w ciąży, np. bazujących na benzydaminie. Dodatkowo warto wspomóc układ odpornościowy większymi dawkami witaminy C. Należy natomiast ostrożnie stosować sztyfty do nosa, które mogą przynieść niepożądane skutki podczas anginy w ciąży. Działają ogólnoustrojowo i po pewnym czasie mogłyby wpłynąć negatywnie na ukrwienie łożyska. Powszechnym błędem jest również sięganie bezrefleksyjnie po naturalne leki. Wiara w ich bezwzględne bezpieczeństwo jest złudna, a medykamenty zawierające np. tymianek i podbiał mogą poważnie zagrozić przyszłej mamie. Jeśli została zdiagnozowana angina o etiologii wirusowej, objawy zazwyczaj powinny ustąpić w przeciągu 7 dni.

W przypadku zdiagnozowania anginy o podłożu bakteryjnym konieczna będzie antybiotykoterapia. W innym przypadku może dojść do wielu groźnych powikłań, w tym nawet zapalenia opon mózgowych. Najskuteczniejszym antybiotykiem jest w tym przypadku penicylina, dlatego rezygnuje się z niej niemal wyłącznie u osób będących na nią uczulonych. Tak leczona angina zazwyczaj nie trwa dłużej niż 10 dni.

W przypadku bakteryjnej anginy antybiotyk jest konieczny do całkowitego wyleczenia. Dotyczy to również anginy w ciąży, ponieważ szacunek zysków i strat zdecydowanie wskazuje na tego typu kurację. W sytuacji, gdy angina ma podłoże wirusowe, zwykle wystarczą metody stosowane przy zwykłym przeziębieniu. Najważniejsza jest jednak trafna diagnoza. W przeciwnym razie to schorzenie może mieć fatalny wpływ nie tylko na płód, lecz także na ciężarną.

/Reklama/

Poprzedni artykułPiloci i samorządowcy rywalizowali w zawodach szybowcowych
Następny artykułNa stacji Świdnica Miasto stanie biletomat? Koleje Dolnośląskie „rozpatrzą zasadność”