Strona główna 0_Slider Wydzwania do firm i mieszkańców z groźbami. Śledczy tropią stalkera

Wydzwania do firm i mieszkańców z groźbami. Śledczy tropią stalkera

0

Już 17 osób zgłosiło się do prokuratury w związku z otrzymanymi przez nich telefonicznymi, wulgarnymi groźbami pobicia, gwałtu lub zabójstwa. Najprawdopodobniej niezrównoważony sprawca od lipca wydzwania do mieszkańców, a także instytucji działających w Świdnicy oraz powiecie świdnickim. Śledczy wiedzą już, kim jest autor gróźb i prowadzą działania mające na celu jego zatrzymanie. Apelują przy tym, by inni poszkodowani zgłaszali fakt otrzymania podobnych telefonów na policję.

Schemat działania tej osoby za każdym razem jest taki sam: grozi odbierającym telefon śmiercią, używa słów powszechnie uznanych za obelżywe. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z osobą z zaburzeniami psychicznymi – mówi Marek Rusin z Prokuratury Rejonowej w Świdnicy. Szacuje się, że wulgarne groźby od lipca usłyszało już kilkadziesiąt osób. Podobne połączenia wykonywane były do firm, restauracji, czy też zakładów pogrzebowych. Ich autor ograniczał się dotychczas wyłącznie do pogróżek. Z uwagi na skalę jego działań i sporą pewność, że sprawcą jest jedna osoba, 4 września Prokuratura Rejonowa w Świdnicy podjęła decyzję o połączeniu wszystkich dotychczas prowadzonych postępowań.

Na razie zgłosiło się 17 poszkodowanych. Jeżeli inni mieszkańcy spotkali się z podobnymi groźbami dotyczącymi popełnienia czynów karalnych, prosimy o skontaktowanie się z najbliższą jednostką policji, złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa oraz wniosku o ściganie sprawcy – apeluje Rusin. Jak dodaje, śledczy chcą ustalić wszystkich poszkodowanych i zapewnić im pełną opiekę prawną. Ich zgłoszenie się będzie też miało istotne znaczenie dla dalszych czynności prowadzonych w tej sprawie i pomoże w postawieniu zarzutów autorowi gróźb.

Wiemy już, kim jest sprawca. Trwają czynności operacyjne, mające na celu jego namierzenie i zatrzymanie. Są one prowadzone zarówno w kraju, jak i za granicą – zapewnia Rusin. Prokurator podkreśla przy tym, że sprawa telefonicznego stalkera jest traktowana priorytetowo.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl