Strona główna Kultura Warsztaty z digitalizacji w gminie Żarów

Warsztaty z digitalizacji w gminie Żarów

0

Fundacja Inicjatywa B w ramach projektu: „Biblioteka dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów” zaprasza na warsztaty praktyczne z digitalizacji dokumentów historycznych, które odbędą się w Żarowie oraz w Imbramowicach.

Zajęcia praktyczne realizowane w ramach Biblioteki dziedzictwa, odbędą się w dwóch miejscowościach dla społeczności szkolnej: W Żarowie, 20 września o godz. 9.00 organizatorzy projektu zapraszają do Biblioteki Publicznej, gdzie zostanie przeprowadzony blok warsztatowy pt. „Digitalizacja dokumentów historycznych”, który został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w programie „Patriotyzm Jutra”. Natomiast 27 września od godz. 9.00, w Szkole Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach odbędą się warsztaty z „Ucyfrowienia dokumentów historycznych”, które zostały dofinansowane z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w programie „Wspólnie dla dziedzictwa”.

Warsztaty dedykowane są dzieciom i młodzieży ze szkół podstawowych. Uczestnicy wezmą udział w kilkugodzinnym kursie praktycznym.

– W ramach warsztatów wykorzystamy posiadaną kolekcję archiwalnych dokumentów, które posłużą jako materiał źródłowy. Uczestnicy warsztatów nauczą się „obchodzić” z unikatowymi zbiorami, które mają często ponad 100-lat! Za pomocą sprzętu multimedialnego tj. skaner komputerowy, długopis skanujący, skaner do filmów pozytywowych i negatywów, aparat cyfrowy; nauczą się techniki wykorzystywanych w procesie digitalizacji – tłumaczy Tomasz Nycz z fundacji.

Ponadto w ramach zajęć organizatorzy pokażą, jak skanować, przetwarzać oraz zapisywać w różnych formatach skopiowane materiały. Przedstawią, jak w szybki sposób przekopiować tekst gazet, książek i ulotek, który umożliwia dalszą pracę edytorską. Zapoznają warsztatowiczów z ucyfrowieniem tradycyjnych klisz fotograficznych oraz spróbują nauczyć się prostej obróbki cyfrowej niniejszych dokumentów. Ponadto podczas zajęć zostaną wykorzystane fragmenty filmów dokumentalnych, które oparte są na mikrofilmowaniu.

Warsztaty zostaną zrealizowane w formie autorskiego spotkania, które poprzedzi prezentacja projektu Biblioteki dziedzictwa oraz samego Regału pamięci i zbiorów, które się w nim znajdują.

Zapisy na zajęcia prowadzone są bezpośrednio w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie oraz w Szkole Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach u fundacyjnych koordynatorów szkolnych. W przypadku chęci uczestnictwa osób poza szkolnych organizatorzy proszą o kontakt pod adresem: [email protected]

Poprzedni artykułŚKPR Świdnica rozpoczyna walkę o punkty w sezonie 2019/2020
Następny artykułPonad 10 tysięcy zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń