Strona główna 0_Slider Warsztat Terapii Zajęciowej z Mokrzeszowa świętował XX-lecie

Warsztat Terapii Zajęciowej z Mokrzeszowa świętował XX-lecie [FOTO]

0

Od dwudziestu lat jego celem jest podtrzymywanie i rozwijanie u dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną umiejętności możliwie niezależnego funkcjonowania w życiu codziennym w rodzinie i wśród innych ludzi. W środę Warsztat Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie świętował jubileusz istnienia. Nie zabrakło tortu, wyróżnień, podziękowań i gratulacji, a także artystycznego występu.

Jak podkreślano podczas jubileuszowej uroczystości w świdnickim teatrze pomaganie osobom wykluczonym społecznie to nie tylko radość, ale też ciężka i trudna praca. – W 1999 roku utworzyliśmy Warsztat Terapii Zajęciowej. Działa on dzięki ogromowi pracy włożonemu przez kierowników, pracowników, a także samych uczestników, którzy przygotowują się do samodzielnego życia, do życia w społeczeństwie. Cieszymy się, że możemy być tutaj razem – mówiła Ewa Kowalska, prezes świdnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

PSONI to 120 kół w naszym kraju. Mają różne placówki. My rozpoczęliśmy system wsparcia od małego, przez dorosłego, aż do starości. Udało nam się dużo zrealizować w Świdnicy: mamy ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy dla 22 podopiecznych, mamy przedszkole dla 8 dzieci niepełnosprawnych, mamy wczesne wspomaganie, mamy warsztat terapii zajęciowej, środowiskowy dom dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, mamy mieszkanie treningowe, brakuje nam zakładu aktywności zawodowej. W planach mamy centrum mieszkalnictwa wspomaganego – wyliczała Kowalska.

Nie udałoby nam się osiągnąć naszych celów, gdyby nie przychylność władz miasta, powiatu, województwa i wszystkich przyjaciół – wszystkich, którzy nas wspomagają – dodała. To właśnie w podzięce za dotychczasową współpracę, zarząd główny PSONI wyróżnił przedstawicieli miasta i powiatu “Kulą doskonałości” – najwyższym odznaczeniem stowarzyszenia. Podziękowania złożono także na ręce kierowników oraz pracowników WTZ.

Michał Nadolski
[email protected]