Strona główna 0_Slider Syn Helmuta von Moltke zasadził symboliczny dąb

Syn Helmuta von Moltke zasadził symboliczny dąb

3

-Jestem tutaj pierwszy raz od 80 lat i mam nadzieję, że za 80 lat ten dąb nadał będzie rósł w tym miejscu – mówił podczas skromnej uroczystości Helmut Caspar von Moltke, syn Helmuta Jamesa i Frei, założycieli antyhitlerowskiego “Kręgu z Krzyżowej”. Młode drzewo zastąpiło dąb, który pamięta wiele pokoleń mieszkańców Krzyżowej.

Rok 2019 jest dla Fundacji „Krzyżowa” czasem jubileuszy – 30-lecia Fundacji oraz 30. rocznicy Mszy Pojednania. Jedną z wielu zaplanowanych wydarzeń znalazła się również dzisiejsza, symboliczna uroczystość. Helmut Caspar von Moltke – syn właścicieli majątku w Krzyżowej i członków Kręgu z Krzyżowej w obecności współzałożycieli Fundacji – ojca Adam Żaka SJ i Annemarie Cordes, zasadził Dąb Pamięci przed bramą prowadzącą na teren Fundacji.

Młode drzewo zastąpiło poprzednika, który został pokonany przez upływający czas i ze względów bezpieczeństwa został wycięty. Stary dąb pamiętał czasy, gdy majątek należał do rodziny von Moltke. Był niemym świadkiem spotkań grona odważnych Niemców, którzy sprzeciwiali się Hitlerowi, a za opozycyjną działalność “Kręgu z Krzyżowej”  zostali straceni.

W sierpniu 1946 r., na polecenie starosty świdnickiego, przybito do dębu listę mieszkających jeszcze w Krzyżowej Niemców. Mieli oni w ciągu trzech dni opuścić wieś i udać się, podobnie jak ich rodacy mieszkający w tej okolicy, do Gracowic, skąd zostali przetransportowani do różnych stref okupacyjnych ówczesnych Niemiec.

To drzewo miało szczególne znaczenie. Rosło długo, widzieli je wszyscy mieszkańcy, którzy przychodzili do znajdującego się obok kościółka. Sadzimy nowy dąb w ten symboliczny sposób, bowiem chcemy pokazać, czym jest Fundacja – miejscem, które łączy ludzi, łączy Polaków, Niemców, łączy nas we wspólnej refleksji o historii, ale też łączy naszą wspólną pracę na rzecz przyszłości – mówi Robert Żurek, dyrektor Fundacji Krzyżowa. – Pomyśleliśmy, że ładnym gestem będzie poprosić osobę, która urodziła się tutaj, która była członkiem rodziny właścicieli tego miejsca, czyli Helmuta Caspara von Moltke, by to drzewo posadził. Rodzina von Moltke była bardzo zasłużona dla rozwoju tego miejsca, ale też ojciec Caspara, Helmut James von Moltke był szefem opozycyjnej wobec Hitlera grupy “Krąg z Krzyżowej”, grupy, która była bardzo proeuropejska, propolska i my też jako Fundacja zawsze cieszyliśmy się życzliwym wsparciem rodziny von Moltke.

 Agnieszka Szymkiewicz
/z wykorzystaniem informacji udostępnionych przez Fundację Krzyżowa/