Strona główna 0_Slider Siatkarki już grają, wystartował IX Turniej Siatkarski im. Tadeusza Ząbka!

Siatkarki już grają, wystartował IX Turniej Siatkarski im. Tadeusza Ząbka! [FOTO]

0

Na terenie dwóch hal sportowych przy ulicy Pionierów ruszyła rywalizacja w ramach IX Ogólnopolskiego Turnieju Siatkarskiego im. Tadeusza Ząbka. Na starcie osiem zespołów z aż czterech województw. Zwyciężczynie poznamy w niedzielę, 15 września. 

Oprócz dwóch drużyn gospodarzy – MKS-u Polonia Świdnica, a także AZS-u AWF Wrocław, Chełmca Wodociągi Wałbrzych i MMKS-u Kłodzko, w walce zobaczymy przedstawicieli województwa zachodniopomorskiego (Chemik Police), wielkopolskiego (MKS Kalisz) i śląskiego (KPKS Halemba). Spotkania rozgrywane będą na terenie dwóch hal sportowych przy ulicy Pionierów (10 i 29). W sobotę walka toczyć będzie się w godzinach 9.00 – 17.00, a w niedzielę od 9.00 do 14.00. Uroczyste zakończenie turnieju o godz. 14.30 w Hali Pionierów (Park Centralny). Organizatorem imprezy jest MKS Polonia Świdnica. W kolejny weekend zagrają z kolei młodziczki i juniorki.

Tadeusz Ząbek urodził się we Lwowie 28 sierpnia 1931 roku. Do Świdnicy wraz z rodzicami przybył w roku 1946. W 1951 roku ukończył Liceum im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Po maturze ukończył Studium Nauczycielskie, które uprawniało go do nauczania przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego. Pracę zawodową podjął w Liceum Ekonomicznym w Świdnicy. Jako nauczyciel zorganizował sekcję siatkówki kobiet, do której wciągnął uzdolnioną sportowo młodzież z innych szkół. Początkowo zajęcia prowadził w sali gimnastycznej Zakładu Poprawczego, a następnie w sali II LO, którą przystosowano do potrzeb siatkówki. Formą naboru do sekcji była selekcja wśród dziewcząt ze szkół średnich. Dzięki takiemu podejściu już w roku 1957 ze swoimi dziewczętami zrzeszonymi w MKS zdobył 3. miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek. Kolejnym krokiem było zdobycie w roku 1958 tytułu wicemistrza Polski juniorek. Sukces ten powtórzył trener Tadeusz Ząbek w roku 1959, ale już w sekcji piłki siatkowej przy Polonii. Systematyczna praca dała owoce w postaci tytułu mistrza Polski juniorek w roku 1960. Wyniki te zostały zauważone i w tych latach trener Tadeusz Ząbek został współpracownikiem trenera kadry narodowej, by następnie w latach 60-tych samodzielnie trenować kadrę Polski juniorek. W tym właśnie okresie, od 1968 roku zorganizował w Świdnicy klasy sportowe w szkołach podstawowych. Tak rozbudowane szkolenie zapewniało stały dopływ zawodniczek do wszystkich drużyn, jakie posiadała Polonia i nie tylko. Należy w tym miejscu przypomnieć, że w okresie największej świetności sekcji siatkówki klub Polonia posiadał sześć drużyn, a mianowicie: I ligę, II ligę, ligę okręgową, juniorki starsze, juniorki młodsze i młodziczki. Dla dziewcząt, które nie miały miejsca w drużynach Polonii, trener Ząbek zorganizował drużyny w innych klubach miejscowych. To dzięki tak zorganizowanej pracy klub odnosił sukcesy. W okresie pracy Tadeusza Ząbka, a szczególnie w latach 1961-1975 drużyna seniorek nieprzerwanie zaliczana była do czołowych drużyn ekstraklasy zdobywając dwukrotnie 3. miejsca w ekstraklasie. Drużyna juniorek w tym samym okresie zdobyła wielokrotnie tytuł mistrza Polski oraz wielokrotnie drugie i trzecie miejsca na podium. Karierę trenerską w Świdnicy Tadeusz Ząbek zakończył po 1975 roku, przenosząc się do Wrocławia, by tam kontynuować swą życiową pasję. Niedługo było dane Tadeuszowi Ząbkowi tam pracować. Śmierć zabrała go w 1980 roku, a więc w wieku 49 lat, kiedy jeszcze mógłby tak wiele zrobić.

Komplet drużyn startujących w tegorocznej – dziewiątej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Siatkówki Dziewcząt im. Tadeusza Ząbka:

Młodziczki – lista drużyn:
1. AZS AWF Wrocław
2. Setbol Oświęcim
3. UKS Śmigiel
4. SMS Żywiec
5. Olimpia Jawor
6. NTS Nysa
7. MKS Polonia I Świdnica
8. MKS Polonia II Świdnica

Kadetki – lista drużyn:
1. KPKS Halemba
2. Chełmiec Wodociągi Wałbrzych
3. MKS Kalisz
4. MMKS Kłodzko
5. Chemik Police
6. AZS AWF Wrocław
7. MKS Polonia I Świdnica
8. MKS Polonia II Świdnica

Juniorki – lista drużyn:
1. UKS Trzynastka Zielona Góra
2. AZS AWF Wrocław
3. Setbol Oświęcim
4. MKS Polonia Świdnica

/MDvR, FOTO: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułFotomaraton Świdnicki: Ruszyli na polowanie [FOTO]
Następny artykułNotorycznie nie sprząta po psie. Sprawa trafi do sądu