Strona główna 0_Slider Ruszają “Wojny podwórkowe”. Kreatywne warsztaty w wieży ratuszowej

Ruszają “Wojny podwórkowe”. Kreatywne warsztaty w wieży ratuszowej

0

Dobiegło końca kolejne “Lato na podwórku”, a już ruszają kolejne zajęcia prowadzone przez Fundację Ładne Historie, które adresowane są do świdnickich dzieci. Tym razem organizatorzy zapraszają dzieci w wieku 7-14 lat na cykl bezpłatnych warsztatów kreatywnych, które przez kolejne 8 sobót będą się odbywały w wieży ratuszowej. Każdy tydzień to inne zadania i inna dziedzina – taniec, pantomima, projektowanie, rysunek – spektrum zaplanowanych działań jest bardzo szerokie.

Animatorzy fundacji “Ładne Historie” organizowali wcześniej m.in. festyn rodzinny na Zawiszowie

Wojny podwórkowe to projekt dla dzieci i młodzieży, na który składa się seria działań warsztatowych oraz wystawa podsumowująca całą akcję. Do udziału zaprosiliśmy grupę kreatywnych i doświadczonych osób – artystek i artystów, animatorek i animatorów, edukatorek i edukatorów – którzy proponują młodym uczestniczkom i uczestnikom twórcze rozprawienie się z tematem konfliktu. Korzystając z różnych sposobów ekspresji – m.in. ruchowych, typograficznych, instalacyjnych, dźwiękowych – wspólnie szukamy sposobów opowiadania o tym, czym są spory rówieśnicze, z czego wynikają i jak rozładowywać te napięcia – mówi Maria Zięba z Fundacji Ładne Historie.

Dzieciństwo to niewątpliwie najintensywniejszy czas, jeśli chodzi o zawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni, z drugiej strony – to okres wypełniony mniejszymi i większymi wojnami. To wtedy właśnie testujemy pierwsze sposoby radzenia sobie z sytuacjami konfliktowymi, to z tych doświadczeń kształtują się więzi społeczne i dalsze relacje. Realizując „Wojny podwórkowe”, stawiamy sobie za cel budowanie wartościowych relacji rówieśniczych i integrację dzieci poprzez wspólną aktywność artystyczną – tłumaczy Zięba.

Podkreśla przy tym, że energia, którą wyzwala konflikt, przekierowana w innym kierunku może stać się siłą twórczą. – Sprzeczka, starcie, awantura, spięcie mogą nieść za sobą potencjał zmiany, a różnice, przeciwstawności i niespójności – powodem do doświadczania czegoś innego, nowego. „Wojny podwórkowe” przebiegają w warunkach pokojowych, w których uczestniczki i uczestnicy poznają sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, uwrażliwiają się na potrzeby, emocje i opinie innych, praktykują skuteczną komunikację, zyskują wiarę w siebie i swoje możliwości – dodaje.

Działania warsztatowe będą się odbywać co sobotę, od godziny 12.00 do 16.00 w wieży ratuszowej (I piętro) w Świdnicy: 7, 14, 21 oraz 28 września, a także 5, 12, 19 oraz 26 października. Z kolei podsumowującą akcję wystawę będzie można oglądać od 16 listopada do 13 grudnia, również w wieży ratuszowej.

Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy.  Jak się zapisać? Zapisy prowadzimy drogą mailową na adres: zapisy@ladnehistorie.pl (W treści maila prosimy o podanie imienia, nazwiska i wieku dziecka, kontaktu telefonicznego do rodzica/opiekuna oraz terminów warsztatów, których dotyczą zapisy. Istnieje możliwość zapisów na pojedyncze warsztaty).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Miasta Świdnica.

/Fundacja Ładne Historie, opr. mn/