Strona główna 0_Slider Odsłonięcie rzeźby „Naga Panna” i spotkanie z twórcami

Odsłonięcie rzeźby „Naga Panna” i spotkanie z twórcami

0

W czwartek, 26 września 2019 roku, o godz. 18.00 na placu przed Nefrytem w centrum Żarowa rozpocznie się uroczystość pod nazwą „Zamorscy. Spotkanie wokół rzeźby Nagiej Panny”. Po udanym procesie renowacji żarowskiej rzeźby AKT, znanej mieszkańcom gminy Żarów jako „Naga Panna”, Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zapraszają na oficjalne odsłonięcie rzeźby.

Wydarzenie dopełni spotkanie autorskie z Anną Malicką-Zamorską, artystką i żoną autora rzeźby, nieżyjącego już Waldemara Zamorskiego, oraz Janem Zamorskim, artystą, synem autora rzeźby i autorem procesu renowacji.

Plenerowe spotkanie wokół rzeźby AKT ma na celu przybliżenie historii i okoliczności powstania żarowskiej „Nagiej Panny”, która stoi w centrum miasta od końca lat 70. XX wieku. „Zamorscy. Spotkanie wokół rzeźby Nagiej Panny” to szansa na spotkanie z rzeźbiarzami, którzy bezpośrednio przyczynili się do powstania, a później do remontu jedynej żarowskiej rzeźby plenerowej, która choć nie jest zabytkiem, wkomponowała się na stałe w krajobraz Żarowa i po odnowieniu cieszy oko mieszkańców miasta.

W przypadku złej pogody spotkanie autorskie, po oficjalnym odsłonięciu odnowionej rzeźby, odbędzie się w Białym Lokalu Jacka Marczyńskiego, który znajduje się nieopodal, przy ul. Dworcowej 2A w Żarowie.

Na spotkanie fundacja i stowarzyszenie zapraszają mieszkańców gminy Żarów, licząc na obecność wszystkich tych, którzy wsparli projekt za pomocą portalu zrzutka.pl, a także sponsorów głównych, bez których renowacja nie byłaby możliwa.

Za zebraną kwotę ponad 5 tysięcy złotych, udało się przeprowadzić renowację „Nagiej Panny”, wyposażyć ją w metalowy parasol, który przewidziany był w autorskim projekcie koncepcyjnym, oraz ustawić przy rzeźbie tablicę informacyjną o historii powstania „Nagiej Panny” i jej autorach.

Żarowska rzeźba jest bliźniaczką tzw. “Mokrej Panny”, która przez wiele lat stała w fontannie na Placu Magistrackim w Wałbrzychu w ramach Wałbrzyskiej Rzeźby Plenerowej (obecnie można ją podziwiać na skwerze przed hotelem wałbrzyskiego kompleksu sportowo-rekreacyjnego Aqua-Zdrój przy ulicy Ratuszowej). Autorem obu rzeźb był Ryszard Waldemar Zamorski, któremu asystowała jego żona, Anna Malicka-Zamorska.

Szczególny splot wydarzeń spowodował, że poza wałbrzyskim kamionkowym oryginałem, powstała betonowa kopia, która po zakończeniu prac powinna zostać zniszczona. W atmosferze skandalu jednak przetrwała i do dziś stoi w Żarowie. O perypetiach związanych z powstaniem obu rzeźb, współpracą z Żarowskimi Zakładami Materiałów Ogniotrwałych w Żarowie oraz o procesie renowacji dowiemy się z rozmowy podczas spotkania autorskiego.

Maciej Wabik/opr. red.
Zdjęcia udostępnione przez organizatorów

Poprzedni artykułTeatr Komedia zaprasza na „Edukację Rity” [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułUsłane pułapkami XIV Dyktando Świdnickie rozstrzygnięte!