Strona główna 0_Slider Niezwykła ściana pomaga świdnickim dzieciom

Niezwykła ściana pomaga świdnickim dzieciom [FOTO]

0

Pod poważną nazwą „ścianka sensoryczna” kryje się świat w miniaturze, z kolorami, różnymi fakturami materiałów, scenami z życia. Niezwykła pomoc dydaktyczna dla podopiecznych Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Tęczowy Świat” w Świdnicy powstawała aż 5 miesięcy. Mozolna praca na pewno się opłaciła.

Ścianka o długości 6 metrów i wysokości 1,5 metra została uszyta ręcznie przez Fabrykę Filcu Handmade Anna Kopaczek z Wrocławia na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świdnicy. – Z pomysłem przyszedł do nas jeden z rodziców, który zobaczył podobną ściankę w telewizji – mówi Mariusz Maruszak, dyrektor placówki.Wszystkie elementy wykonane są z różnych materiałów: filc, drewno, futra itp. Zastosowane materiały mają na celu pobudzanie wyobraźni, symulacje wielozmysłową. Praktycznie każdy z elementów jest zdejmowany, można przyczepić je w dowolny sposób. Ścianka jest wyjątkowa, nigdzie nie spotkamy takiej samej ponieważ jest na nasze zamówienie.

Z gałganków powstał ogród, noc i dzień, zwierzęta, rośliny, domy. Ośmioro podopiecznych przedszkola przy wsparciu nauczycieli i rehabilitantów z dużym zainteresowaniem odkrywają możliwości, jakie daje barwna, miękka tablica.

Jak podkreśla Mariusz Maruszak, ścianka świetnie nadaje się do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, ale śmiało może być wykorzystywana w przedszkolach czy edukacji wczesnoszkolnej.

Świdnicki oddział PSONI nie po raz pierwszy funduje podopiecznym nie tylko profesjonalna opiekę i rehabilitację, ale także niekonwencjonalne sposoby rozwoju i zabawy. W ubiegłym roku w prowadzonym przez stowarzyszenie Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym został otwarty pierwszy w Polsce plac zabaw dla osób niepełnosprawnych.

Nowa ścianka kosztowała 5 tysięcy złotych, a koszty pokryło stowarzyszenie.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNie widać cię? Możesz dostać mandat
Następny artykułNowa szatnia dla sportowców w Żarowie [FOTO]