Strona główna 0_Slider Nie widać cię? Możesz dostać mandat

Nie widać cię? Możesz dostać mandat

12

Lato dobiega końca i coraz szybciej zapada zmrok. Policjanci przypominają, że zwłaszcza w nocy i podczas zbliżającej się jesiennej szarugi należy pamiętać o odblaskach. Ratują życie i … portfel.

Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszy mający „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Niestety, wielu pieszych nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając swoje życie – podkreśla Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. 

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie, czy to zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie w dniu 31 sierpnia 2014 roku.

Za brak elementu odblaskowego grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych.

/Źródło KPP w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułWpadł do rzeki
Następny artykułNiezwykła ściana pomaga świdnickim dzieciom [FOTO]