Strona główna Kultura Finałowy koncert festiwalu Krzyżowa-Music w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Finałowy koncert festiwalu Krzyżowa-Music w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej [FOTO]

0

1 września, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Krzyżowej odbył się wyjątkowy koncert. Finał Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music był zarazem hołdem oddanym ofiarom II wojny światowej. W ten wyjątkowy dzień muzycy z kilkunastu krajów świata udowodnili, że sztuka jest uniwersalnym językiem, a emocje, które jej towarzyszą, łączą ludzi bez względu na narodowość.

Gości koncertu powitał dr Robert Żurek – dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa”, a uroczystość rozpoczęła się od mów powitalnych, które wygłosili: Łukasz Lutostański – dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Irmgard Fellner – pełnomocniczka Ministra Spraw Zagranicznych Niemiec ds. zagranicznej polityki kulturalnej, Beata Moskal-Słaniewska – prezydent Świdnicy oraz dr Matthias von Hülsen – dyrektor generalny Krzyżowa-Music.

Wszyscy przemawiający podkreślali wyjątkowość festiwalu, a także symbolikę, jaka wiąże się ze spotkaniem w tak międzynarodowym gronie w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Podkreślano wielokrotnie, że zło, które miało miejsce 80 lat temu, nigdy nie powinno się powtórzyć.

Po uroczystym otwarciu koncertu, licznie zgromadzona publiczność wysłuchała zachwycających wykonań Fantazji f-moll Franza Schuberta i Kwintetu fortepianowego A-dur Antoniego Dworzaka, a w drugiej części koncertu – „Epitafium katyńskiego” na orkiestrę Andrzeja Panufnika i VIII Symfonia h-moll (tzw. Symfonia „Niedokończona”) Schuberta.

/Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, opr. mn/

fot. Geert Maciejewski oraz Fundacja „Krzyżowa”

Poprzedni artykułPiraci ukarani za zbyt szybka jazdę
Następny artykułUpolowali piękne grzyby [ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU]