Strona główna 0_Slider Domos wyburzony, dziura wykopana. Co z budową nowego budynku?

Domos wyburzony, dziura wykopana. Co z budową nowego budynku?

14

Czytelnia z biblioteką, dom seniora, sala rehabilitacyjna oraz 45 nowych mieszkań ma powstać w nowym budynku, który stanie w miejscu wyburzonego pawilonu handlowego Domos na Osiedlu Młodych. Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ogłosiło przetarg, który pozwoli wyłonić wykonawcę inwestycji. Prace mają potrwać 21 miesięcy.

Nowy budynek TBS ma zostać wybudowany przy ulicy Kozara-Słobódzkiego, w miejscu, w którym do grudnia 2018 roku znajdował się Domos – pawilon handlowy otwarty 17 czerwca 1974 roku. W sklepie znajdował się szereg stoisk z artykułami przemysłowymi m.in. zmechanizowanym sprzętem gospodarstwa domowego, wyrobami szklanymi i ceramicznymi, elektrycznymi, odbiornikami radiowymi i telewizyjnymi oraz rowerami i motocyklami. W grudniu 2015 roku miasto rozwiązało umowę z Handlową Spółdzielnią Pracy „ZOAPIS” i odkupiło obiekt za 550 tys. złotych.

Jest to świetne miejsce, doskonale skomunikowane z pozostałymi częściami osiedla, szczególnie tą częścią, gdzie mieszka wielu seniorów. Początkowo zastanawialiśmy się nad adaptacją istniejącego obiektu, jednak jego stan techniczny nie pozwalał na to, dlatego rozsądniejszą rzeczą będzie wybudowanie w tym miejscu nowego obiektu – wyjaśniała pod koniec 2016 roku prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. Zadecydowano, że teren trafi do świdnickiego TBS, które zrealizuje w tym miejscu kolejną swoją inwestycję.

Powstanie 45 mieszkań dla rodzin z dziećmi, seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Wybudowany zostanie parking podziemny z 64 miejscami postojowymi, zagospodarowany zostanie także teren wokół budynku. Udogodnieniem dla osób starszych, poza rozkładem mieszkań dostosowanym m.in. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, będą tzw. powierzchnie senioralne w klubie seniora, czyli duża świetlica, dyżurka pielęgniarek z gabinetem lekarskim oraz pomieszczenie do dziennej rehabilitacji. Na parterze tego budynku znajdzie się również biblioteka i klub młodzieżowy – wyliczała z kolei Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Jak szacował w lutym ubiegłego roku Mirosław Gałek, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego, w maju lub czerwcu 2018 roku planowano wyłonić wykonawcę prac, a początek budowy miał nastąpić w lipcu lub sierpniu 2018 roku. Ostatecznie dopiero w październiku 2018 roku ruszyła rozbiórka dawnego pawilonu handlowego i porządkowanie jego sąsiedztwa. TBS zaczął też ogłaszać kolejne przetargi na przebudowę sieci cieplnej, energetycznej, czy też wykonanie robót ziemnych. Najważniejsze zamówienie dotyczące budowy nowego budynku ogłoszono w sierpniu 2019 roku. Wykonawcę prac poznamy najwcześniej 10 września. Wybrana firma będzie miała 21 miesięcy na realizację budowy. Według wcześniej ogłaszanych szacunków koszt inwestycji ma się zamknąć w kwocie 13,3 mln złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński, mn

Poprzedni artykułWykorzystaj MINDFULNESS, aby pokonać stres i cieszyć się życiem
Następny artykułFantastyczna gra i biało-zielona dominacja w Pieszycach [FOTO]