Strona główna Temat dnia Wykorzystaj MINDFULNESS, aby pokonać stres i cieszyć się życiem

Wykorzystaj MINDFULNESS, aby pokonać stres i cieszyć się życiem

0

Już po raz trzeci w Świdnicy odbędzie się Trening Redukcji Stresu oparty na Uważności (ang. Mindfulness based Stress Reduction, MBSR), poprowadzony przez Mindful Presence we współpracy z Uniwersytetem z Danii.

8 tygodniowy kurs rozpocznie się 11 września i będzie mogło w nim uczestniczyć max. 12 osób. Zajęcia poprowadzą psycholog oraz nauczyciel mindfulness, absolwent najstarszej szkoły mindfulness w Wielkiej Brytanii przy Uniwersytecie Bangor (Walia), uczestnik kursów mindfulness przy Oxford Mindfulness Center.

Trening redukcji stresu za pomocą uważności (MBSR) został stworzony w 1979 r. przez prof. medycyny Jona Kabat-Zinna i jego zespół w USA w Klinice Stresu. W ciągu 39 lat dokonano ponad 4 000 badań, które potwierdzają skuteczność metody na gruncie psychologii i neuronauki.

Z JAKICH POWODÓW LUDZIE BIORĄ UDZIAŁ W KURSIE MBSR?

 • stres związany z pracą i życiem osobistym
 • niepokój i przemęczenie
 • obniżony nastrój lub problemy z kontrolą emocji
 • problemy ze snem
 • chroniczny ból
 • podwyższone ciśnienie krwi
 • bóle głowy
 • potrzeba rozwoju osobistego, polepszenia jakości życia

TRENING MINDFULNESS – JAK TO DZIAŁA?

Po pierwsze, uczestnik kursu ma okazję zadbać o jakość swojego życia i równowagę  psychiczną poprzez rozwijanie umiejętności bycia w pełni obecnym w bieżących doświadczeniach. Umiejętność bycia „tu i teraz” w różnych sytuacjach, a także w kontakcie ze swoimi myślami, emocjami, wrażeniami z ciała, pozwala przeżywać to, czego doświadczamy głębiej, a zarazem mądrzej. To krok do życia pełnią, niezależnie od okoliczności w jakich się znaleźliśmy. Uważna obecność w kontakcie z drugim człowiekiem sprzyja budowaniu bardziej satysfakcjonujących relacji. Skoncentrowanie uwagi na zadaniach często podnosi jakość ich wykonania. Umiejętność bycia w pełni obecnym, to pierwszy krok w stronę  wzrostu energii, satysfakcji i radości życiowej.

Po drugie, uczymy się jak radzić sobie z sytuacjami stresowymi. Potrzebne jest tutaj  wypracowanie zdolności do obserwowania własnych myśli, emocji i doznań z ciała, takimi, jakimi one są, bez utożsamiania się z nimi, a także bez zaprzeczania im, czy oskarżania się z ich powodu (w praktyce okazuje się to być sporym wyzwaniem). Dzięki tej umiejętności możemy odkrywać nasze automatyczne schematy i reakcje, które zazwyczaj nakręcają spiralę stresu i negatywnych emocji. Dowiadujemy się przy tym, jak skutecznie radzić sobie z natłokiem myśli i emocji, a tym samym uwolnić się od przymusu działania pod ich wpływem. Ćwiczymy, jak zatrzymać mechanizm nakręcania się destrukcyjnymi myślami i emocjami oraz, jak zastępować automatyczne reakcje – świadomymi, korzystnymi decyzjami, odzyskując tym samym kontrolę nad życiem.

EFEKTY TRENINGU

 • trwałe obniżenie fizycznych i psychologicznych symptomów stresu,
 • zwiększoną zdolność do relaksowania się,
 • redukcję poziomu bólu oraz umiejętność radzenia sobie z chronicznym bólem,
 • większy entuzjazm i energię do życia,
 • podwyższenie samooceny,
 • rozwój umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresujących zarówno krótko jak i długotrwałych.

ORGANIZACJA KURSU

Trening Redukcji Stresu będzie trwać od 11 września do 30 października (8 spotkań po 2,5 godziny oraz 6-godzinny dzień uważności w sobotę 12 października). Uczestnicy spotykają się w środy o godz. 18.30 w komfortowej sali Świdnickiej Szkoły Jogi przy ulicy Zamkowej 9. Bezpłatne spotkanie informacyjne – 8 września, godz. 18.00.

Dzięki  współpracy z duńskim Uniwersytetem Aarhus uczestnicy otrzymają bezpłatną aplikację na telefon, umożliwiającą im wygodny dostęp narzędzi mindfulness. Chętne osoby będą mogły także śledzić efekty treningu na podstawie kwestionariuszy psychologicznych wypełnianych przed i po kursie w sposób anonimowy. Dodatkowo, każdy uczestnik może skorzystać z godzinnej sesji indywidualnej z psychologiem lub trenerem mindfulness.

Zgłoszenie można wysyłać na adres e-mail: [email protected] w tytule maila wpisując: MBSR Świdnica/09 lub dzwoniąc pod nr tel. 535 410 986 . Koszt treningu wynosi 600 zł.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej organizatora treningu: www.mindfulpresence.pl

Gruppe entspannt gemeinsam im Liegen im Sportstudio

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZbliża się IX Turniej Siatkarski im. Tadeusza Ząbka [PLAN ZAWODÓW]
Następny artykułDomos wyburzony, dziura wykopana. Co z budową nowego budynku?