Strona główna 0_Slider Cenne zbiory świdnickiego historyka trafiły do Muzeum Dawnego Kupiectwa

Cenne zbiory świdnickiego historyka trafiły do Muzeum Dawnego Kupiectwa

0

Dzięki uprzejmości rodziny zmarłego w maju 2019 roku Edmunda Nawrockiego – pasjonata, badacza i znawcy historii Świdnicy, autora wielu publikacji w języku polskim i niemieckim, wieloletniego nauczyciela świdnickiego Liceum Pedagogicznego – zbiory Muzeum Dawnego Kupiectwa wzbogaciły się o zgromadzone przez niego materiały.

Jan Nawrocki przekazuje dyrektorowi Wiesławowi Rośkowiczowi dary do Muzeum Dawnego Kupiectwa (fot. MDK Świdnica)

Edmund Nawrocki urodził się w 1928 roku w Rozdrażewie w powiecie krotoszyńskim. Pochodził z rodziny nauczycielskiej. Pierwszym nauczycielem był jego pradziadek, a gen był przekazywany w kolejnych pokoleniach. Po wojnie rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na Wydziale Nauk Humanistycznych. Po przyjeździe do Świdnicy rozpoczął pracę w Liceum Pedagogicznym, gdzie został nauczycielem klas z niemieckim językiem wykładowym. Jako pedagog przepracował w tej szkole 35 lat.

Edmund Nawrocki

Jego pasją było jednak poznawanie i popularyzowanie historii Świdnicy. Przez kilkadziesiąt lat Edmund Nawrocki zgromadził jeden z największych zbiorów materiałów historycznych dotyczących miasta i regionu.

Był autorem kilkuset artykułów i publikacji, w tym przewodnika po świdnickim kościele parafialnym pw. św. Stanisława i Wacława, popularnonaukowego zarysu „Historii Świdnicy” w języku niemieckim, czy też „Dziejów Świdnicy w latach 1243-1526”. W 2008 roku został uhonorowany nagrodą prezydenta Świdnicy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Edmund Nawrocki zmarł 19 maja. Na początku września zgromadzone przez niego cenne zbiory – książki, czasopisma i dokumenty – dotyczące miasta i regionu przekazano do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Wcześniej część archiwum rodzina przekazała Kościołowi Pokoju.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykuł„Było, jest i będzie. Zaginiona sztuka.” Sympozjum w Morawie
Następny artykułRowerzysta z narkotykami